Published On: Mon, Dec 20th, 2021

New York Belediye Başkanı seçilen Adams’ın Geçiş Ekibinde 3 Türk

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar- New York Belediye Başkanlığına seçilen Türk dostu Eric Adams, 700 kişilik geçiş ekibinde 3 Türk’e de yer verdi.

Kasım ayındaki New York City Belediye Başkanlığı seçimlerini rahat şekilde kazanan ve 1 Ocak itibariyle görevine başlayacak olan Adams yönetim kadrosunu yavaş yavaş şekillendirdi.

https://www.adamstransition2021.com adlı sitesinde “Bize söylenenden çok daha fazlasıyız. Ve New York hepimizin olmamız gereken kişi olmamıza izin vermeli.” başlığı ile New Yorklulara mesaj veren Adams, aynı sitesinde komite ve katkı listesini yayınlamış durumda.

Altyapıda Cenk Ocak, Din İlişkilerinde İbrahim Şen, yemek politikasında Metin Turan’nın yer aldığı görülürken, uzun zamandır Brooklyn Belediye Başkanı Eric Adams’ın başdanışmanlarından Rana Abbasova’nın New York Belediye Başkanlık ofisinde görev alması bekleniyor.

Türkiye’ye son 9 yılda 6 kere giden Eric Adams, Türk-Amerikan toplumunda birçok etkinliğine katılmış biri olarak öne çıkan isim. Yunan diasporası, Adams Türk toplumuna yakın olmasından dolayı sitem ettiği görülürken, Adams’a en büyük destek ise Yahudi toplumundan gelmiş durumda. 

Yeni Belediye Başkanı New York Emniyet teşkilatına, Long Island’dan desteklediği Keechant Sewelli getirerek bir tarihi ilke imza attı. Keechant Sewell, ilk NYPD nin Afrikan-Amerikalı kökenli kadın emniyet müdürü olacak.

Eric Adams kimdir?
Eric Leroy Adams (1 Eylül 1960 doğumlu), New York şehrinin seçilmiş belediye başkanı olan Amerikalı bir politikacı ve emekli polis memurudur. Halen Brooklyn’in 18. ilçe başkanıdır. Adams, New York Şehri Transit Polisi’nde ve ardından New York Polis Teşkilatı’nda yirmi yıldan fazla bir süre yüzbaşı rütbesinde  görev yaptı. 2006’dan 2013’e kadar New York Eyalet Senatosu’nda görev ve sonrada Brooklyn’deki 20. Senato bölgesini temsil etti. Kasım 2013’te Adams, Brooklyn Borough Başkanı seçildi. Kasım 2017’de yeniden seçildi ve pozisyonu elinde tutan ilk Afrikalı Amerikalı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>