Published On: Sun, Dec 19th, 2021

Guterres Lübnan’da

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar- Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, yüksek profilli bir ziyaret için pazar günü Lübnan’a geldi ve krizden etkilenen ülkenin halkını desteklemeye odaklanacağını dile getirdi.

Guterres’in, hükümetin ve parlamentonun felç olmasına yol açan kilit meseleler üzerinde derinden bölünmüş olan ülkenin siyasi liderlerinden reformlar için baskı yapması bekleniyor. Ülkede yaşanan iç karışıklıklar nedeni ile, Uluslararası Para Fonu ile müzakereleri başlatmak için gereken kilit reformları geciktirdiği biliniyor.

Ağustos 2020’deki Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından başlatılan soruşturmada hala karışıklıklar olduğu belirtiliyor. Bilhassa yerel soruşturmada birçok sorunun yaşandığı belirtilirken,uluslararası alanda bu konudada yardım beklendiği görülüyor.Beyrut limanı ndaki patlamada 216 dan kişi hayatını kaybederken, binlerce insanda yaralanmış ve milyarlarca dolar şehirde zarar ortaya çıkmıştı.

BM Genel Sekreteri Guterres, patlamada ölenleri anmak ve kurbanların aileleriyle görüşmek için limanı ziyaret etmeyi planlanır iken,ziyaretinin Lübnanlılara destek göstermeye adanmış olduğunu ve liderleri krizin üstesinden gelmek için adımlar atmaya çağıracağı bekleniyor.Genel Sekreter Güterres ayrıca Cumhurbaşkanı Michel Aoun ile de görüşecek.

BM Genel Sekreteri Guterres “Mülteciler Yüksek Komiseri İken defalarca Lübnan’a geldim ve Lübnan halkının bu kadar çok mülteciyle dayanışmasını görebiliyordum. Ve inanıyorum ki, tüm dünyada Lübnan halkıyla aynı dayanışmayı ifade etme zamanı geldi. Dolayısıyla ziyaretimi karakterize edecek bir kelime varsa, o kelime dayanışmadır.”

Cuma günü Beyruta gelmeden önce yayınlanan başka bir mesajda da Guterres, Lübnan’ın siyasi liderlerini “önce halkı koymaya” ve hesap verebilirliği ve şeffaflığı teşvik eden ve yolsuzluğun kökünü kazıyan reformları uygulamaya çağırdı. Lübnan’daki ekonomik çöküş, 150 yılı aşkın süredir dünyanın en kötülerinden biri olarak tanımlanıyor. Temel mallarının %80’inden fazlasını ithal eden Lübnan’da enflasyon ve temel mal fiyatları fırladı. Yakıt ve ilaç da dahil olmak üzere temel ihtiyaç maddelerinin kıtlığı ve bankalardan para çekme ve özellikle döviz cinsinden yapılan transferler deki kısıtlamalar, bir zamanlar orta sınıf olan Lübnanlıların çaresizliğini artırdı.

Yoksulluk katlanarak artarken, yıllarca yolsuzluk ve kötü yönetimle suçlanan siyasi sınıf krize köklü çözümler sunmayı başaramadı. Uluslararası bağışçılar krizle başa çıkmak için Lübnan’a insani yardım sağladılar, ancak bir reform planı üzerinde anlaşmaya varmadan önce hükümete destek sunmayı reddettiler.Guterres, gelecek yıl yapılacak seçimlerin daha iyi bir geleceğin temellerini atmanın anahtarı olacağını da vurguladı.

Lübnanlı siyasiler , önümüzdeki baharda yapılması beklenen seçimlerin tarihi ve ayrıntıları konusunda da bölünmüş durumda. Ülkenin anayasa konseyinin kararının anlaşmazlığı çözmesi bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>