Published On: Tue, Nov 30th, 2021

Guterres: Filistinlilerin haklarının ihlali iki devletli çözümü riske atıyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)- Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Filistin’deki yerleşim yerlerinin genişlemesiyle birlikte Filistin haklarının ihlalinin devamı, iki devletli bir çözüm olasılığını yok ediyor.” dedi.

BM Genel Kurulu tarafından, 29 Kasım’ın Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü ilan etmesinden sonra her yıl kutlanan gün dolayısıyla BM Genel Kurulu’nda bir toplantı düzenlenirken, BM Genel Sekreteri Guterres gün dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Genel Sekreter Guterres mesajında, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere İşgal Altındaki Filistin Toprakları’ndaki durumun uluslararası barış ve güvenliğe önemli bir meydan okuma olarak devam ettiğini ifade etti.

Filistinlilere yönelik hak ihlallerine değinen Guterres mesajında şunları kaydetti:

Filistin’deki yerleşim yerlerinin genişlemesiyle birlikte Filistin haklarının ihlalinin devamı, iki devletli bir çözüm olasılığını yok ediyor. İşgal Altındaki Filistin Toprakları’ndaki durum, uluslararası barış ve güvenliğin önünde bir zorluk olmaya devam ediyor. Filistin ile dayanışma gününde, haklarını arama ve hem Filistinliler hem de İsrailliler için barış ve onurlu bir gelecek inşa etme konusunda Filistin halkına olan bağlılığımızı bir kez daha teyit edelim.”

İsrail yerleşimlerinin genişlemesiyle birlikte Filistinlilerin haklarının sürekli ihlal edilmesinin iki devletli bir çözüm olasılığını aşındırma riski olduğu konusunda uyarıda bulunan Guterres, Üst düzey İsrailli ve Filistinli yetkililer arasındaki son görüşmelerden ‘cesaretlendirilmesine’ rağmen, “durumu kontrol altına almanın yeterli olmadığını” ifade etti.

Guterres, barış ve güvenlik içinde yan yana yaşayan iki Devletin genel hedefinin devam ettiğini yinelerken, bunun “her iki devletin başkenti olarak Kudüs ve 1967 çizgilerine dayanan sınırlarla her iki halkın meşru ulusal özlemlerini” yerine getirmeyi içerdiğini belirtti.

Tarafların, ihtilafın barışçıl bir şekilde çözüme kavuşturulma şansını baltalayacak eylemlerden kaçınmaları gerektiğini belirten Guterres, Gazze şeridinin “kapatılmasına son vermek” ve işgal altında yaşamaya devam eden tüm Filistinlilerin yaşam koşullarını iyileştirmek için yapıcı bir şekilde meşgul olmaya çağırdı.

Guterres mesajında şunları kaydetti:

“Bu fırsat, uluslararası toplumun dikkatini, 1975’te Genel Kurul Komitesi (CEIRPP) tarafından tanımlanan haklarına henüz ulaşılamadığı gerçeğine odaklaması için bir fırsat olacaktır. Bunlar, kendi kaderini tayin hakkı, ulusal bağımsızlık ve egemenlik hakkı ve yerinden edildikleri evlerine ve mülklerine geri dönme hakkıdır.”

New York’taki toplantıda konuşan Genel Kurul Başkanı Abdulla Shahid de günün “tevazu duygusu” ile kutlanması gerektiğini belirtti.

Shahid, BM’nin kuruluşundan bu yana Ortadoğu’da barışın dünya gündeminin en ön sıralarında yer aldığını hatırlatarırken, “Bu konuya verilen önceliğe rağmen harcanan enerji miktarının, kabul edilen birden çok BM kararının ve BM’nin aldığı çok sayıda kararın olması hayal kırıklığı yaratıyor. Onlarca yıllık müzakereler, diyaloglar ve taahhütlere rağmen çok az şey başarıldı.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında Gazze bölgesindeki Filistinlilerin “bir işsizlik, sınırlı ekonomik fırsat ve yoksulluk döngüsünün içinde sıkışıp kaldıklarının altını çizen Shahid, BM Filistinli Mülteciler için Yardım ve Çalışma Ajansı’nın (UNRWA) devam eden çalışmalarını takdirle karşıladı.

Genel Kurul Başkanı Shahid, küresel toplumu “Filistinli mültecilerin yeterli yardımı almasını sağlamak için yeterli ve güvenilir finansmanı” garanti etme çağrısında bulundu.

Filistin BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur da “Dünya yeni bir ‘Apartheid’ı hoş görecek mi?” diyerek, Filistin halkının, duvarların, ablukaların, ırk ayrımcılığının, baskının ve nefretin, sömürgeciliğin olduğu bir geleceği kabul etmeyeceğini ifade etti.

Toplantıya video mesajıyla katılan Nobel Barış Ödülü sahibi Pakistanlı Malala Yusufzay da İsrail’in Filistin’e yönelik asimetrik güç kullanımının inkar edilemeyeceğine dikkati çekti.

Konuşmasında, Filistinlilerin zorla yerinden edilmesinin, tutuklamaların, ibadet edenlerin hedef alınmasının “insanlığa karşı suç” olduğunu belirten Yusufzay, Filistin halkının haklarının korunması çağrısında bulundu.

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard da gönderdiği video mesajında, Filistin halkının nesiller boyunca insan hakları kriziyle karşı karşıya kaldığına belirterek, Filistin halkının haklarının koruması için uluslararası topluma dayanışma çağrısı yaptı.

Toplantıda Genel Kurul kürsüsüne çıkan Filistinli genç aktivist gazeteci ve yazar Muhammed El Kurd de İsrail’e yönelik sert bir konuşma yaptı. Konuşmasında İsrail’i “yerleşimci sömürgeci bir devlet” olarak tanımlayan El Kurd

El Kurd “Hayatlarımız, evsizliğin eşiğinde yaşama endişesiyle tüketiliyor. BM bunu bir savaş suçu olarak nitelendirdi ama daha da önemlisi: Bunun hırsızlık olduğunu biliyorum.” ifadesini kullanırken büyükannesinin, “Eğer yargıç düşmanınızsa kime şikayet edeceksiniz?” sözünü aktardı.

Gün dolayısıyla New York’taki BM Genel Merkezi’nde “Filistin Sorunu ve Birleşmiş Milletler” konulu kalıcı bir sergi düzenlenirken, BM Genel Merkezi’nin karşısında toplanan bir grup Ortodoks Yahudisi Filistin bayraklarıyla Filistin halkıyla dayanışma gösterisinde bulundu.

Aynı saatlerde İsrail’in BM Daimi Temsilciliği’nin öncülüğünde karşı bir gösteri düzenlendi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>