Published On: Sat, Nov 27th, 2021

Avrupa’da iklim aktivistleri ‘Kara Cuma’da Amazon’un depolarının önünü kapattı

Share This
Tags

PARİS – Avrupa’daki iklim aktivistleri, e-ticaret devi Amazon’un Almanya, Hollanda ve İngiltere’deki depolarını, alışveriş açısından yılın en yoğun günlerinden birinde çalışma koşullarını iyileştirmesi ve çevreye zarar veren iş uygulamalarına son vermesi için firmaya baskı yapmak amacıyla ablukaya aldı.

Aktivist grup Extinction Rebellion, şirketin daha iyi çalışma koşulları sağlamasını, sürdürülebilir bir şekilde faaliyet göstermeyi taahhüt etmesini ve adil vergi payını ödemesini talep etmek için Amazon’a karşı küresel protesto ve grevler günü düzenledi.

“Extinction Rebellion” üyeleri, tatil alışveriş sezonun başlangıcı olarak kabul edilen “Kara Cuma”da şirketin teslimatlarının %50’sini kesintiye uğratmak amacıyla İngiltere’deki 13 Amazon sipariş karşılama merkezini hedef aldı.

Aktivistler, Amazon’un Londra’nın hemen doğusundaki Tilbury’deki deposunun girişini, bir roketin tepesinde oturan Amazon kurucusu Jeff Bezos’un kuklasıyla engelledi.

Polis, İngiltere’nin birden fazla noktasında en az 30 kişinin gözaltına alındığını bildirirken, grup üyeleri benzer protestoları Almanya ve Hollanda’da gerçekleştirdi.

Extinction Rebellion aktivistleri Almanya kasabası Bad Hersfeld’deki bir Amazon lojistik merkezini, kendilerini havada asılı tutmak için kullandıkları derme çatma bir bambu iskele kurarak engellerken, Hollanda’da da Amsterdam’ın Schipol havaalanındaki bir Amazon tesisinde benzer bir protesto düzenledi.

ABD’deki bir grup emek aktivisti de, Amazon’un New York Staten Island’daki merkezinde küçük bir protesto gerçekleştirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>