Published On: Tue, Nov 23rd, 2021

IDEA 2021 Raporu: “Dünyanın yüzde 70’i otoriter veya hibrit rejimler altında yaşıyor”

Share This
Tags

STOCKHOLM (TURKISH JOURNAL) – Merkezi Stockholm’da olan Uluslararası Demokrasi ve Seçim Destek Enstitüsü’nün (IDEA) yeni raporunda Türkiye, “demokrasinin en çok gerilediği ülkeler” arasında gösterilirken, ABD ilk defa “demokrasisi gerileyenler” listesine girdi.

2021 Küresel Demokrasi Durumu raporunu yayınlayan IDEA, raporunda bir çok ülkede demokrasinin geriye gittiğini ortaya koydu ve bazı ülkelerin de demokrasilerini kaybettiğini kaydetti.

IDEA’nın 80 sayfalık raporu, “sivil aktivizmin dikkate değer gücüne” dikkat çeken raporuna göre, dünyanın yüzde 70’i otoriter veya hibrit rejimler altında yaşıyor.

Türkiye, Nikaragua, Sırbistan, Polonya ve Brezilya’nın son 10 yılda demokrasisi en çok gerileyen ülkeler arasında gösterilen raporda, Türkiye ve Rusya’nın 20 ülkenin sıralandığı, “Melez rejimler” listesinde yer aldı. Bu tür rejimler, dört rejim türü arasında, otoriter rejimden bir önceki sırada bulunuyor.

Suudi Arabistan, Etiyopya, Çin ve İran’ın da aralarında bulunduğu 47 ülke ise “otoriter rejim” olarak ifade edildi.

Genel Sekreteri Kevin Casas-Zamora raporla ilgili açıklamasında, COVID-19 salgının, özellikle demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün pandemiden önce sıkıntılı olduğu yerlerde, olumsuz eğilimlerin bazılarını kesinlikle hızlandırdı ve büyüttüğünü belirtti.

ABD ilk defa “demokrasisi gerileyenler” listesinde

Raporda en dikkat çeken bölümlerden biri de, Başkan Joe Biden’ın 9-10 Aralık 2021 tarihlerinde ev sahipliği yapacağı Demokrasi Zirvesi’ne hazırlanan ABD’nin ilk defa”demokrasisi gerileyenler” listesine girmesi oldu.

Başkan Trump döneminde 2019’da başlayan “görünür bozulma” yaşayan ABD’de “demokrasinin gözle görülür şekilde bozulması en endişe verici gelişmelerden biri.” olarak açıklandı.

Raporda, Trump’ın ABD’deki 2020 seçim sonuçlarının meşruiyetini sorgulamasının ülkedeki demokrasi açısından tarihi bir dönüm noktası 

Listede ABD ile birlikte Macaristan, Polonya ve Slovenya’da da demokrasisi gerileyen ülkeler arasında gösterildi.

1995’te, BM Resmi Gözlemcisi olarak İsveç, Avustralya, Barbados, Belçika, Şili, Kosta Rika, Danimarka, Finlandiya, Hindistan, Hollanda, Norveç, Portekiz, Güney Afrika ve İspanya tarafından kurulan IDEA’ya bugün 34 ülkenin üyeliği bulunuyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>