Published On: Fri, Nov 12th, 2021

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e Karabağ Zaferi’nden dolayı Türk Dünyası Yüksek Nişanı verildi

İSTANBUL (TURKISH JOURNAL)- Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) 8. Zirvesi’nde, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e “Türk Dünyası Yüksek Nişanı” takdim etti.

İstanbul’daki Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda, “Dijital Çağda Yeşil Teknolojiler ve Akıllı Şehirler” temasıyla düzenlenen Türk Konseyi Devlet Başkanları 8. Zirvesi başladı.

Zirve öncesinde Türk Konseyi’ne üye ülkelerin liderleri ile birlikte Türk Konseyi Genel Sekreterliği binasının resmi açılışını gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Dili Konuşan Ülkeler Başkanları Konseyi’nin aldığı karar gereği, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’e Karabağ Zaferi dolayısıyla “Türk Dünyası Yüksek Nişanı” verdi.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Başkanları Konseyi’nin ödül kararında, “Önderliğinde Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarının kurtarılmasını ve toprak bütünlüğünün yeniden sağlayan tarihi zaferiyle Türk birliğine önemli katkılarda bulunduğu ve bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının önünü açtığı” gerekçesiyle “Başkomutan İlham Aliyev, Devlet Başkanları Konseyi’nin teklifi üzerine, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ekselansları Recep Tayyip Erdoğan, Ekselansları İlham Aliyev’i ‘Türk Dünyası Yüce Nişanı’ ile ödüllendirmeye karar vermiştir” ifadelerine yer verildi.

Karar, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kassym-Jomart Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadyr Japarov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev tarafından imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ödül töreninde yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı, Sevgili Kardeşim, Muzaffer Başkomutan Sayın İlham Aliyev. Kararlı liderliğiniz altında 30 yıla yakın süren Karabağ işgali 44 gün gibi kısa bir sürede sona erdi.

Bu sadece Azerbaycanlı kardeşlerimiz için değil, tüm Türk dünyası için büyük önem taşımaktadır. Vatanseverlik Savaşı sonucunda yıllardır uygulanmayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları nihayet hayata geçirilmiştir. Böylece Azerbaycan uluslararası toplumun hafızasına bir adalet mesajı yazmıştır. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesi, Türk dünyasının birlik ve eşitliğini genişletmiştir. Karabağ’ın özgürlüğünün simgesi olan Kharibulbul, Türk dünyası için Zafer’in müjdecisiydi. Karabağ Zaferi, işgal altındaki toprakları özgürleştirmekle kalmamış, bölgemizde kalıcı barış, istikrar ve işbirliğinin de yolunu açmıştır.

Bu vesileyle, sevgili kardeşim İlham Aliyev’e Türk Dünyası Nizamnamesi’ni takdim etmekten büyük mutluluk duyuyorum. Özgürlük yolunda şehadet zirvesine yükselen kahramanlarımızı minnet ve saygıyla anıyorum.”

Türk Konseyi dönem başkanlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a devreden Aliyev de burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Türk Konseyi dönem başkanlığını başarıyla yürüteceğini belirterek şunları kaydetti:

“Türk dünyasının lideri olarak sevgili kardeşim (Cumhurbaşkanı Erdoğan) sadece ve sadece bu çabalarında başarıya ulaşacaktır çünkü kendisinin büyük vizyonu sayesinde Türkiye çok büyük yol katetti. Türkiye, sadece bölgede değil, küresel anlamda da tüm dünyada büyük bir güç olduğunu ortaya koydu. Tüm dünyada artık Türkiye’nin gücü tanınıyor. Hem siyasi hem askeri gücünden bahsediyoruz ve dünyada hiçbir ülke yok ki Türkiye’nin bu gücünün farkında olmasın.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>