Published On: Wed, Nov 3rd, 2021

New York’a Türk dostu siyahi belediye başkanı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar- New York’taki belediye başkanlığı seçimini, ırksal eşitlik mücadelesiyle bilinen New York Emniyet Müdürlüğü’nün eski şefi, Brooklyn Belediye Başkanı Türk dostu Demokratik aday Eric Adams kazandı.

New York’taki Türk toplumunun maddi manevi desteğini alan Adams, kentinin 110. belediye başkanı olarak seçildi. 61 yaşındaki Adams, kendisine en yakın rakibi Cumhuriyetçi Parti’den Curtis Sliwa’ya karşı sandıklar kapandıktan 10 dakika sonra zaferini ilan etti.

Öngörülen oyların yarısından fazlasının sayılmasının ardından yüzde 66 oy oranına ulaşan Adams, yüzde 29’da kalan bir dönem kentin sokaklarındaki şiddeti bastırmak için gönüllülerden oluşan Guardian Angels’in kurucusu Sliwa’ya karşı kolay bir zafer kazandı.

Adams, New York’un ilk siyahi belediye başkanı David Dinkins’den sonra kentin ikinci siyahi belediye başkanı olarak 1 Ocak’ta yemin ederek görevi kendisi gibi Demokrat Partili Bill de Blasio’dan devralacak.

Zafer konuşmasında “şu anda çok bölünmüş durumdayız ve çeşitliliğimizin güzelliğini kaçırıyor” diyerek “birlik” çağrısında bulunan Adams, Dinkins’in “Muhteşem mozaik” benzetmesini hatırlattı.

Adams’ın görevinde, bir dönem pandeminin merkez üssü olan ülkenin en büyük kentinde, pandeminin artırdığı ekonomik eşitsizlik ve istikrarsız başta olmak üzere, ekonomik toparlanma ve suç olaylarıyla ilgili endişelerin de dahil olduğu bir dizi sorunla mücadele etmesi gerekecek.

Adams, 2 dönem görev yapan bugünkü kendi partisinden Belediye Başkanı Blassio gibi “ilerici” politikaları savunan siyasetçi olmak yerine, “merkez sol” çizgisinde bir siyasetçi olarak öne çıkıyor.

ABD’deki Türk ektinliklerinin önde gelen katılımcılarından Adams, 2 yıl önce Brooklyn Belediyesi önündeki Türk Festivali’ne ev sahipliği yapmıştı. Önceki yıllar Türkiye seyahati “Etik kurul” soruşturmasına takılan ve aklanan Adams en son iki ay önce seçim kampanyası sırasında New York’taki Ali Baba restoranda Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz ile sabah kahvaltısında bir araya gelmişti.

5,2 milyar dolar bütçeli NYPD’nin başına kadın şef atama sözü

Bu arada, Eric Adams’ın seçim sözleri arasında, protestolar nedeniyle geçen yıl 1 milyar dolarlık kesintiye uğramasına rağmen, 5,2 milyar doları aşan bütçesiyle, 3,2 milyar dolarlık büteçeye sahip Birleşmiş Milletler’i geçen, New York Emniyet Müdürlüğü’nün (NYPD) başına kadın şef atamak yer alıyor.

New York Meclisi’ne ilk müslüman kadın üye

Bangladeşli Amerikalı Shahana Hanif, Brooklyn’deki 39’nucu seçim bölgesinde oyların yüzde 89’unu alarak New York Belediye Meclisine seçilen ilk Müslüman kadın olarak tarihe geçti.

31 yaşındaki Müslüman Arap aday Dearborn’a belediye başkanı

Michigan’ın Dearborn kentinde 31 yaşındaki Müslüman Arap aday Dearborn’a belediye başkanı seçildi.

Hammoud aynı zamanda şehrin belediye başkanı seçilen ilk Müslüma siyasetçi oldu.

Lübnan asıllı Müslüman Arap asıllı Hammoud, Dearborn’daki seçimlerde yüzde 45,2’de kalan 66 yaşındaki tecrübeli rakibini yüzde, yüzde 54,6 oy oranıyla mağlup etmeyi başardı.

Dearborn’daki Mohammed Turfe Toplum Merkezi’nde kazandığı seçim zaferiyle ilgili konuşan Hammoud, “Bu kampanya boyunca birlikte yapabileceğimizi ve birlikte değişimi getireceğimizi söyledik. Bu gece, birlikte başardık.” dedi.

Hammoud konuşmasında, “Allah planlar… O, planlayıcıların en nihaisidir.” ifadelerini kullandı.

Zaferinin genç azınlıklara ilham vermesi gerektiğini söyleyen Hammoud daha sonra şunları kaydetti:

“İnançları veya etnik kökenleri nedeniyle alay konusu olan genç kızlara ve erkeklere, isimlerinin hoş karşılanmadığı hissettirilenlere, ebeveynlerimize, büyüklerimize ve bozuk İngilizcelerinden dolayı aşağılananlara ve buna rağmen hala inatla, bugün herkes kadar Amerikalı olduğunuzun kanıtı ve Dearborn’da yeni bir dönem başlıyor.”

Boston da ilk defa beyaz olmayan bir kadın belediye başkan

Boston’daki belediye başkanlığı seçimlerinde ise kentte ilk defa bir göçmen kadın belediye başkanı seçildi. Tayvan’lı göçmen bir ailenin kızı olan 36 yaşındaki ilerici Michelle Wu ABD’deki seçimlerde tarih yazan kadın adaylardan oldu.

Virginia ve New Jersey’de Demokratlara mesaj niteliğinde sonuçlar

Başkan Joe Biden’ın sadece bir yıl önce eski Başkan Donald Turmp’ı yüzde 10’la geçtiği Virgina’da Demokrat Terry McAuliffe Valilik seçimlerini kaybetti. Virginia’daki yarışta Biden’ın destekledği McAuliffe’yi rahatlıkla geçen Cumhuriyetçi aday Glenn Youngkin Virginia Valisi olarak seçimin kazanan isim oldu.

New Jersey’de de Biden’ın desteğini alan, göçmen dostu ve ilerici politikalarıyla bilinen, anketlerin rahat kazanacağını belirttiği mevcut Vali Phil Murphy şu ana kadar çok az bir farkla da olsa Cumhuriyetçi aday Jack Ciattarelli’nin gerisinde bulununuyor. Ancak sayılmayan oyların önemli bir bölümünün Demokratların çoğunlukta olduğu bölgelerde olması Murphy’nin kazanma şansının devam ettiğinin işareti olarak kabul ediliyor.

Biden’dan, Glasgow’da Dünyaya Iklim Değişikliği Konusunda Harekete Geçme Çağrısı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>