Published On: Sat, Oct 30th, 2021

G20 Zirvesi’nde küresel vergi anlaşması onayı ve dünya nüfusunun yüzde 70’ini aşılama taahhüdü

ROMA (TURKISH JOURNAL) – Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin (G20) liderlerinin bir araya getiren G20 Zirvesi’nin ilk gününde, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) çok uluslu şirketler için küresel asgari vergi anlaşması onaylanırken, dünya nüfusunun yüzde 70’inin aşılaması taahhüd edildi.

G20 ülke liderlerini İtalya’nın dönem başkanlığında Roma’da buluşturan G20 Zirvesi’nde liderler bir çok konuda anlaşmaya vardılar.

Zirve kapsamında toplanan Maliye ve Sağlık Bakanları, pandemi ve mali konuları ele alırken, daha önce üzerinde hem fikir olunan OECD’nin çok uluslu şirketler için küresel asgari vergi anlaşması onaylandı.

Liderler Zirvesi’ne katılan ABD Hazine Bakanı Janet Yellen konuya ilişkin yaptığı açıklamada, G20 liderlerinin, OECD’nin çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde 2023’ten itibaren en az yüzde 15 oranında vergilendirilmesine yönelik daha önce 136 ülkenin kabul ettiği anlaşmanın onaylandığını bildirdi.

Anlaşmaya göre Microsoft, Google, Amazon ve Facebook gibi internet şirketlerin de içinde olduğu çok uluslu şirketlerin 2023 yılıyla birlikte en az yüzde 15 vergiye tabii olacak.

OECD, aylar önce yaptığı açıklamada, OECD, aralarında ABD, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Japonya ve Türkiye’nin de yer aldığı küresel Gayrisafi Yurt içi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 90’ını temsil eden 136 ülkenin uluslararası vergi reformu konusunda anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

Dünyanın yüzde 70’ni aşılama kararı

Zirvede çerçevesinde bir araya gelen Maliye ve Sağlık Bakanları yayınladıkları ortak bildiride dünya nüfusunun yüzde 70’inin 2022 yılının ortasına kadar Covid-19’a karşı aşılanmasına yönelik adımlar atılacağını kaydetti. Bildiride ayrıca bu özel bir ‘pandemi görev gücü’ oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığı bilgisi yer aldı.

Almanya Maliye Almanya Maliye Bakanı Olaf Scholz konuya ilişkin açıklamasında “Dünya genelinde çok sayıda aşımız var, ancak dünyada aşılananların payının çok düşük olduğu alanlargerçeği de var” ifadelerini kullandı.

Biden-Erdoğan görüşmesi

G20 Zirvesi çerçevesinde Roma’da bulunan ve G20 liderler fotoğrafında tokalaşarak ayak üstü bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ve Türkiye Cumhurbaşkanı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar günü görüşmesi bekleniyor.

Daha önce ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan perşembe günü yaptığı açıklamada, iki lider arasında İskoçya’nın Glasgow kentinde bir görüşme beklediğini, ancak bunun doğrulanmazken bugün iki liderin pazar günü buluşacağını açıkladı.

Görüşme, ABD-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesi ve özellikle iki ülke arasındaki savunma ilişkilerinin ele alınması açısından önem taşıyor. Görüşmede Türkiye’nin, F-16 savaş uçağı satın alma talebi ile birlikte başta Suriye olmak üzere iki ülke ilişkileriyle bağlantılı bazı bölgesel güvenlik endişelerini gündeme getirmesi bekleniyor.

ABD’den görüşme açıklaması

Biden-Eroğan görüşmesine ilişkin ABD medyasının Beyaz Saray’dan ismi verilmeyen bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberinde Biden’ın yarın sabah Erdoğan ile ikili görüşme yapacağını duyurdu.

Haberde “Erdoğan son zamanlarda diplomatları sınır dışı etme tehdidini yerine getirseydi, ikili görüşme tehlikeye girecekti. Aslında toplantının yapacağımızdan bile emin olmazdım” ifadesini kullanan yetkili, “Başkan, bunun gibi krizlerden (diplomatları sınır dışı etme tehdidinden) kaçınmanın bir yolunu bulmamız gerektiğini belirterecek. Hızlı eylem ABD Türkiye ile ortaklığa ve ittifaka fayda sağlamayacaktır. ” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>