Published On: Mon, Oct 18th, 2021

ABD’nin ilk siyahi Dışişleri Bakanı Powell COVID-19’dan hayatını kaybetti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar- ABD’nin ilk siyahi Genelkurmay Başkanı ve Dışişleri Bakanı Colin Powell COVID-19 yüzünden hayatını kaybetti.

Powell’ın ailesi, pazartesi günü sosyal medyadan yaptığı duyuruda 84 yaşındaki Powell’ın COVID-19 nedeniyle hastanede hayatını kaybettiğini duyururken, aşılarının tam olduğunu belirtti.

Aile açıklamasında “Walter Reed Ulusal Tıp Merkezi’ndeki sağlık çalışanalarına teşekkür etmek istiyoruz. Olağanüstü ve sevgi dolu bir koca, baba, büyükbaba ve büyük bir Amerikalı’yı kaybettik.” ifadesine yer verdi.

Asker, diplomat, politikacı Powell

Askeri kariyerinde Vietnam’da görev yapan ve 1990’lı yıllarda, Kuveyt’i işgal eden Irak’a karşı başlatılan Körfez Savaşı’nda önemli bir rolü bulunan Powell, ülkenin ilk ve en genç siyahi Genelkurmay Başkanı oldu.

Powell eski Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush döneminde 2001’den 2005’e kadar ABD’nin 65. Dışişleri Bakanı pozisyonunda da ülkenin ilk siyahi Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Politikacı, diplomat ve dört yıldızlı general olarak üst düzey devlet görevlerinde bulunan Powell, Jamaicalı göçmen bir çiftin oğlu olarak 1937’de New York’un Harlem semtinde doğmuş, New York Şehir Üniversitesi’ne (CUNY) bağlı City College’de ve ABD Silahlı Kuvvetleri’nde görevli subayları eğitmek için üniversite temelli subay eğitim programları grubu olan Yedek Subayların Eğitim Birlikleri’nde (ROTC) eğitim gördü.

“Powell doktrini”ne rağmen Irak Savaşı’nı savunmuştu

Powell, Kore, Vietnam ve Körfez savaşlarını gerçekleştiren ABD’nin askeri güç kullandığında, bunu kararlı bir şekilde ve yalnızca hayati ulusal çıkarların hizmetinde yapması gerektiğini ileri süren sınırlı savaş politikası manasındaki “Powell doktrini”yle de anılmasına rağmen, Dışişleri Bakanı olarak görev aldığı Bush yönetiminde, 11 Eylül saldırılarının ardından Bush’u Irak işgaline karşı cesaretlendiren yeni muhafazakar kadroların başında gelen dönemin Başkan Yardımcısı Dick Chaney ve Savunma Bakanı Donald Ramsfeld’in de etkisiyle Irak işgalinin savunucusu oldu.

BM’de Saddam’ın kitle imha silahlarına sahip olduğu iddiası

BM Güvenlik Konseyi’nin 5 Şubat 2003’teki oturumunda, Bush yönetiminin operasyon planladığı Irak’ın Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarına sahip olduğu iddiasıyla da hatırlanan Powell konuşmasında Saddam Hüseyin’in “biyolojik ve kitle imha silahlarına sahip olduğu ve daha fazlasını üretebilecek kapasitesinin bulunduğu”nu ifade etmişti.

Toplantıdan bir hafta sonra BM Silah Denetleme Komisyonu Başkanı Hans Blix, Irak’ta kitle imha silah iddialarını araştıran ekibin bu konuda bir delile ulaşamadığını açıklarken, Powell’e verilen delillerin gerçek olmadığı, yanıltıcı olduğu ortaya çıkmasına rağmen Bush yönetimi Mart 2003’de Irak’a operasyon başlatmıştı.

Irak işgalinden sonra Saddam Hüseyin idam edilirken bir milyondan fazla can kaybı yaşanmış, başta Irak olmak üzere Ortadoğu’da kaos ve istikrarsızlık hakim olmuştu.

Obama ve Biden’a destek

Bush yönetiminin 11 Eylül’ün intikamı niteliğinde Irak ve Afganistan İşgali’nin ardından Bush’la görüş ayrılığına düşen Powell, Cumhuriyetçi Parti’nin Dışişleri Bakanı olarak görev yapmasına rağmen eski Başkan Barack Obama’yı ve Başkan Joe Biden’ı desteklemiş ve eski Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump’ı da “ulusal felaket” gibi ifadelerle eleştirmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>