Published On: Tue, Sep 21st, 2021

Biden’den dünyaya çok taraflılık ve demokrasiden yana mesajlar

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kuruluna ilk kez ABD Başkanı olarak hitap eden Joe Biden, hitabında eski Başkan Donald Trump’ın tam tersi şekilde, dünyaya otoriterlik karşıtı, demokrasi, barış ve çok taraflılıktan yana mesajlar vererek ABD diplomasisinde yeni dönemin başladığını ilan etti.

BM’nin 76. Genel Kurul yüksek düzeyli oturumunda, ABD’nin “diplomasi çağında yeni bir dönem başlattığını” bildiren Biden, artan küresel tehditlere karşı koymak için diğer dünya güçleriyle yakın çalışacağını kaydetti.

193 üyeli Genel Kurul’a ilk hitabının başında Covid-19 ve iklim krizine değinen Biden, Afganistan’tan asker çekme kararındaki haklılığını güçlendirecek şekilde, “geçmişin savaşlarını sürdürmek yerine, kaynaklarımızı ortak geleceğimize ayırıyoruz” ifadesini kullandı.

Otoriterlik karşıtı mesajlar

Başkan Biden, dünyanın Batı’nın benimsediği demokratik değerler ile Çin ve diğer otoriter hükümetlerin bunları görmezden gelmesi arasında bir seçimle karşı karşıya olduğunun altını çizen Biden, “Gelecek, halkını demir yumruk otoriterliği ile boğmaya çalışanlara değil, halkına özgürce nefes alma yeteneği verenlere aittir” ifadelerini kullanarak, “Dünyanın otoriterleri, demokrasi çağının sonunu ilan etmeye çalışıyorlar ama yanılıyorlar.” dedi.

Biden Çin ile ABD arasındaki gerilime ilişkin ise “yeni bir Soğuk Savaş ya da bölünmüş bir dünya peşinde değiliz” diyerek, ABD’nin topraklarını, müttefiklerini ve çıkarlarını korumayı sürdüreceğinin altını çizdi.

Yeni bir soğuk savaş peşinde değiliz

Biden “Afganistan’da 20 yıllık çatışmayı sona erdirdik… ve bu amansız savaş dönemini kapatırken, yeni bir amansız diplomasi çağını açıyoruz.” dedi.

Biden, “ABD askeri gücü, ilk değil, son çare aracımız olmalı. Ve dünyada gördüğümüz her soruna bir yanıt olarak kullanılmamalı.” ifadeleriyle, barışın ilk tercih olduğunu, savaşı ancak son tercih olarak kullacağını belirterek, barış yanlısı bir mesaj verdi.

BM binasına girişinde gazetecilerin sorularını cevapsız bırakan Biden’a Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, İklim Özel Temsilcisi eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield eşlik etti. Biden ayrılışında kendisine sorulan “Güney sınırındaki duruma tepkiniz nedir?” şeklindeki soruya, “Kontrol altına alacağız” cevabını verdi.

ABD’yi Afganistan’dan kaotik şekilde geri çekilmesinden dolayı ABD’nin yirmi yıllık terör savaşındaki müttefikleri ve kendi partisi başta olmak üzere sert eleştirilere maruz kalan Biden, son günlerde İngiltere ve Avustralya’yla birlikte yaptığı yeni bir üçlü güvenlik anlaşmasından dolayı Fransa’nın tepkisini çekti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>