Published On: Sun, Sep 12th, 2021

FBI, 11 Eylül’ün gizli belgelerinin ilkini yayımladı

WASHINGTON (GOLDENHORN AGENCY) – Selçuk Acar- ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Başkan Joe Biden’ın talimatıyla, 11 Eylül 2001 terör saldırılarıyla ilgili soruşturmalarda bugüne kadar gizli olan belgelerden ilkinin gizliliğini kaldırdı ve saldırıları gerçekleştiren hava korsanlarına ABD içinden verilen lojistik desteği içeren bilgileri yayımladı.

Son dönemde 11 Eylül kurbanlarına yönelik adım atmadığı gerekçesiyle eleştiriler alan Başkan Biden’ın, geçen hafta, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili FBI’ın soruşturmalarındaki gizli olan belgelerin halka açılmasını öngören başkanlık kararnamesini imzamalasının ardından FBI bugün belgeleri halka açtı.

FBI’ın halka açtığı 2016 yılına ait 16 sayfalık belgelerde, 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan vatandaşı 15 hava korsanlarından ikisinin ABD’deki işbirlikçisi Suudi Arabistan vatandaşı Ömer el-Bayumi’yle temaslarına ayrıntılı yer verilirken, El-Bayumi’nin istihbarat ajanı olduğu belirtildi ve iki hava korsanına seyahat, konaklama ve finansman yardımı sağladığı kaydediliyor.

ABD 20 yıl önce, 11 Eylül 2001’de, 4 yolcu uçağı, daha sonra 19 El Kaide terör örgütü mensubu olduğu açıklanan hava korsanları tarafından kaçırılmasının ardından uçaklardan ikisi, Dünya Ticaret Merkezi’ne (İkiz Kuleler) çarpıp, diğerinin başkent Washington’da ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) çakılmasıyla ve Beyaz Saray’ı hedef alacağı belirtilen dördüncü uçağın da F-16’lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmesiyle 2983 kişi hayatını kaybetmişti.

Irak ve Afganistan savaşlarına gerekçe oluşturan saldırılar, dünya genelinde İslamofobi’ye zemin oluşturmuş ve özellikle de ABD’deki Müslüman toplumunun hayatını zorlaştırmıştı.

Afganistan’da Taliban’ın güvenli bir sığınak olduğu gerekçesiyle ABD, Afganistan’da tarihinin en uzun ve maddi-manevi en maliyetli savaşlarından birine girerken, Başkan Biden, dünyaya bir mesaj niteliğinde, güçlü katılımlı 11 Eylül anma törenlerinden yaklaşık 2 hafta önce kaotik bir şekilde de olsa bu ülkeden asker çekerek savaşı sonlandıran lider oldu.

Mağdurlar Suudi Arabistan’a dava açmıştı

Saldırıları soruşturan bir ABD hükümet komisyonu 2004 yılında, Suudi Arabistan’ın El Kaide’yi doğrudan finanse ettiğine dair hiçbir kanıt bulamadığını açıklamıştı.

El Kaide’nin saldırılarda ölenlerin aileleri ve yaralananlardan yaklaşık 2 bin 500 kişi dahil 20 binden fazla kişi, işletmeler ve çeşitli sigortacılar, milyarlarca dolarlık taleple Suudi Arabistan’a yönelik tazminat davası açmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>