Published On: Thu, Sep 2nd, 2021

Ida’dan ABD’nin kuzeydoğusunda öngörülemeyen can kayıpları

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar- ABD’nin kuzeydoğusunda yoğun yağışlara neden olan Ida fırtınasında, çok kısa sürede meydana gelen sel ve su baskınlarında en az 48 kişi yaşamını yitirdi.

ABD’nin en kalabalık şehri New York’u hazırlıksız yakalayan Ida, bazı otoyolları ve binaların bodrum katlarını su basmasına yol açarken, kentin metro güzergahındaki tünellerin suyla dolup, en az 17 trenin mahsur kalmasıyla metro seferleri iptal oldu.

Ülkenin kuzeydoğusunda en az 48 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Ida fırtınası, havayolu seferlerinin de iptal edilmesine ve bazı bölgelerde elektrik kesintilerine neden oldu.

En fazla can kaybı New Jersey’de

New Jersey, Elizabeth’te, Newark Havaalanı yakınlarındaki bir apartman kompleksinde yağmur ve nehir taşkınları nedeniyle dört kişi yaşamını yitirdi ve 600 kişi evsiz kaldı. New Jersey Valisi Phil Murphy’in attığı ‘tweet’e göre eyalet genelinde ise en az 23 kişi hayatını kaybetti.

New Jersey’de daha sonra yapılan açıklamada, toplam can kaybı sayısının 27 olduğu bildirildi.

New York’ta can kayıpları bodrum katlarda yaşandı

Philadelphia’dan Connecticut’a kadar ABDin kuzeydoğusunda 6 ila 8 inç (15 ila 20 cm) yağmur getiren Ida, New York’un Queens kentinde apartmanların bodrum katında yaşayan 11 kişi su basmasıyla, 2 kişi de otobanda araçlarıyla sular içinde kalarak hayatını kaybetti.

New York Valisi Kathy Hochul, Ida fırtınasında en fazla can kaybının yaşandığı Queens’te basın toplantısı düzenledi. Fotoğraf: Selcuk Acar, Goldenhorn Agency, Turkish Journal

New York’un ilk kadın valisinin ilk zor sınavı

New York Valisi Kathy Hochul ve New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, ABD Kongresi Başkanı New York Senatörü Chuck Schumer ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında, fırtınanın gücünün kendilerini şaşırttığını ifade ederlerken, Ulusal Kasırga Merkezi salı gününden bu yana Atlantik’in orta bölgesi ve New England’da “önemli ve yaşamı tehdit eden ani sel” ve orta ve büyük çaplı nehir taşkınları potansiyeli konusunda uyarısında bulunmuştu.

Eski vali Andrew Cuomo’nun önceki iki vali gibi kadınlara yönelik cinsel taciz iddialarından görevinden istifa etmesiyle göreve gelen ilk kadın vali olarak bir anlamda cam tavanları yıkan Vali Hochul, basın toplantısındaki konuşmasında, “Dün gece 20:50 ile 21:50 arasında, göklerin kelimenin tam anlamıyla açılacağını ve Niagara Şelalesi’nin New York sokaklarına su getireceğini bilmiyorduk” sözleriye şaşkınlığını dile getirdi.

New York’un yenilikçi demokrat Belediye Başkanı de Blasio da konuşmasında, çarşamba günü, gün boyunca 3 ila 6 inç (7,5 ila 15 cm) yağmur tahmininde bulunduğunu aktardı.

Başkan Joe Biden da Washington’dan yaptığı açıklamada, Ida fırtınasının etkili olduğu kuzeydoğu bllgesinde oturanlara federal ilk yardım müdahale ekiplerinin temizliğe yardım etmek için sahada olduklarının güvencesini verdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>