Published On: Sun, Aug 22nd, 2021

Biden’ın Afganistan’dan tahliye kararlılığı

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Başkan Joe Biden bugün yaptığı açıklamada, ABD’nin bu hafta sonu Kabil’den 36 saatlik bir süre içinde 11 bin kişinin havadan tahliyesini gerçekleştirildiğini ancak DAEŞ’in oluşturduğu tehditlere karşı savunmasız kalmaya devam ettiğini söyledi.

Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesiyle Kabil’deki havalimanında binlerce kişi ülkeden kaçmaya çalışmasıyla yaşanan kaos devam ederken, Başkan Biden, Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyerek, Afganistan’daki son durumla ilgili bilgi verdi.

Açıklamasında, Afganistan’daki Amerikalıların, risk altındaki Afganların ve diğerlerinin, Kabil havaalanından tahliyesinin bu hafta sonu hız kazandığını bildiren Biden, ABD’nin 14 Ağustos’tan bu yana Afganistan’dan yaklaşık 28 bin kişiyi, bu hafta sonu da yaklaşık 36 saat içinde 11 bin kişinin havadan tahliyesini gerçekleştirildiğini söyledi.

Başkan Biden, önceki hafta Taliban’ın ilerleyiş hızını öngöremeyen açıklamalarının aksine bugünkü açıklamasında daha temkinli ifadeler kullanırken, ABD’nin DAEŞ’in oluşturduğu tehditlere karşı savunmasız kalmaya devam ettiğini ifade etti.

Biden açıklamasında şunları kaydetti:

“Açık konuşayım – binlerce insanın Kabil’den tahliyesi ne zaman başlarsa başlasın, ne zaman başlarsak başlayalım, zor ve sancılı olacak. Bir ay önce ya da bundan bir ay sonra başlasaydık bu doğru olurdu. Bu kadar insanı acı çekmeden tahliye etmenin bir yolu yok.”

Afganistan’tan çekilme ve tahliye kararını “Benim işim yargıda bulunmak. Benim işim kimsenin yapamayacağı ya da yapmayacağı yargılarda bulunmak. Bunları ben yaptım. Artık garantisi olmayan savaşa daha fazla kadın ve erkek göndermeme kararımda kesinlikle haklı olduğumdan eminim.” ifadeleriyle savunan Biden, “Şimdiye kadar, Taliban ABD güçlerine karşı harekete geçmedi. Şimdiye kadar, genel olarak, söylediklerini yaptılar… Göreceğiz.” şeklinde konuştu.

Biden Afgan mültecilerle ilgili olarak ise, “İnceleme ve onaylandıktan sonra, son 20 yılda savaş çabalarımızda bize yardım eden bu Afganları Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yeni evlerine davet edeceğiz. Çünkü biz buyuz.” diye konuştu.

Bu arada, Beyaz Saray bugün yaptığı açıklamada, Başkan Biden’ın Afganistan’daki durumu görüşmek üzere Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ulusal güvenlik ekibiyle bir araya geldiğini bildirdi. Savunma Bakanlığı (Pentagon) bugün erken saatlerdeki açıklamasında, ABD’nin II. Dünya Savaşı’ndaki Berlin hava ikmalinden sonra tasarlanan, daha önce Irak savaşlarında kullanılan, Sivil Yedek Hava Filosu programının ilk aşamasını da devreye sokma kararı aldığını duyurdu. Karar, özel havayolu firmalarının gönüllülük esasına göre, tahliye olacakları ikmal merkezlerinden ABD’ye veya üçüncü bir ülkeye taşınmasını içeriyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>