Published On: Sun, Aug 22nd, 2021

ABD, Afganistan’dan tahliye için sivil havayolu firmalarını seferber etti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Taliban’ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan’da ABD’nin tahliye çabalarına yardımcı olmak için özel ticari havayolu uçaklarının kullanılacağı programın seferber edileceğini açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden’in memleketi Delaware’in Wilmington kentine yapacağı ziyaretini iptal edip Beyaz Saray’daki “Durum Odası”nda yaptığı kritik toplantının ardından, Pentagon’dan bugün yapılan açıklamada, ABD tarihinde, ilki iki kez “Çöl Kalkanı/Fırtınası” operasyonlarında ve daha sonra “Irak’a Özgürlük Operasyonu”nda kullanılan programın üçüncüsünün Afganistan’dan tahliye için uygulanacağı duyuruldu.

Pentagon, Taliban’ın hızla kontrolü ele geçirdikten sonra binlerce kişinin umutsuzca ülkeyi terk etmek istemesiyle kaotik bir hale dönüşen Afganistan’daki tahliyelerin yapılabilmesi için sivil ticari havayolu firmalarının da devreye sokulduğu programı etkinleştirme kararı aldı.

Pentagon’un bu konudaki açıklamasında Savunma Bakanı Lloyd Austin’in ABD Ulaştırma Komutanlığı komutanına ABD vatandaşlarının, “Özel Göçmen Vizesi” başvuru sahiplerinin ve diğer savunmasız kişilerin Afganistan’dan tahliyesine yardımcı olmak için “Sivil Rezerv Hava Filosu”nun birinci aşamasını başlatmasını emrettiğini bildirdi.

Alınan askeri karara göre 18 ticari uçuş şu şekilde gerçekleştirilecek: American Airlines, Atlas Air, Delta Air Lines ve Omni Air’den üçer uçuş; Hawaii Havayolları iki uçuş ve United Airlines dört uçuşla tahliye çalışmalarına destek verecek.

Tarihin en büyük hava ikmallerinden birine katılacak uçakların, 20 bine yakın kişi için umuttan çok umutsuzluğun merkez üssüne dönüşen Hamid Karzai Uluslararası havaalanına uçmayacağı, bunun yerine yolcuların “geçici güvenli limanlardan ve geçici üslerden uçacakları” belirtildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>