Published On: Wed, Aug 18th, 2021

ABD, Delta varyantı nedeniyle BM zirvesinin bu yıl da video konferans yöntemiyle yapılmasını önerdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler’in (BM) ev sahibi ülkesi ABD, ülkede Kovid-19 salgının devam etmesi nedeniyle BM’ye, dünya liderlerinin eylül ayında New York’a gelip fiilen BM Genel Kurul görüşmelerine katılarak dünyaya hitap etmeleri yerine bu yıl da video konferans yöntemiyle konuşmalarını yapmalarını önerdi.

Kovid-19 pandemisinin delta varyantının hem aşılı hem de aşısız insanları etkilemesi dünya çapında önemli bir sağlık riski oluşturmaya devam etmesi ve özellikle de New York’ta ve ABD genelinde hastaneye yatışların artması nedeniyle BM zirvesinin bu yıl da video konferans yöntemiyle yapılması gündeme geldi.

ABD’nin BM Daimi Temsilciliği BM’ye gönderdiği bilgi notunda, “Mevcut sağlık endişeleri ışığında, delegasyon başkanları açıklamalarını BM Genel Kurulu’nun genel görüşmelerine video yoluyla iletmeyi düşünmelidir” çağrısının yanında “Delegasyonlar genel görüşmeler için New York’a seyahat etmeyi seçerse, ABD delegasyonların gerekli minimum sayıda yolcuyu getirmesini talep eder.” önerisinde bulunuldu.

Bilgi notunda, BM’nin ev sahipliğindeki toplantıların ve yan etkinliklerin sanal olması çağrısı yanında, “ABD, ortak önceliklere ilişkin bu önemli olayları sanal bir formatta başarılı kılmak için her türlü çabayı göstermeye hazırdır” ifadesi yer aldı.

BM’ye üye ülkelere gönderilen bir notunda da, New York’a seyahati gerektiren bu toplantıların Kovid-19 riskinini “toplumumuz ve New Yorklular için gereksiz yere artırdığı” ifadesi kullanıldı.

BM, Temmuz ayı sonlarında üye ülke liderlerinin, BM Genel Kurulu’ndaki genel görüşmeler çerçevesindeki yıllık toplantılarına 21-27 Eylül tarihleri ​​arasında şahsen katılabileceğine veya Kovid-19 kısıtlamaları seyahat etmelerini engelliyorsa önceden kaydedilmiş konuşmalar yapmasına karar vermişti.

Haziran ayında BM Genel Kurulunun 76’ıncı dönem başkanlığına Maldivler Dışişleri Bakanı Abdulla Shahid seçilirken, zirvede iklim değişikliği, pandemi ve aşılar, ırkçılık, gıda sistemleri, enerji ve çevre konularında konferansların gerçekleştirilmesi planlandı.

Hangi liderler BM zirvesi için New York’a geleceğini bildirdi?

BM zirvesine bugüne kadar bizzat katılacağını belirten liderler arasında ABD Başkanı Joe Biden, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Türkiye’den Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere’den Başbakan Boris Johnson ve Venezuela’dan Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yanı sıra 127 devlet ve hükümet başkanı bulunuyor. Toplantılara Rusya ve Çin, Dışişleri Bakanı düzeyinde katılacağını teyit etti.

Bu arada, yetkilerini devreden Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin de New York’a geleceğini bildiren liderler arasında yer aldığı dikkat çekti.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de yaptığı açıklamada, BM’nin delta varyantıyla mücadelede BM Genel Merkezi’nde zorunlu maske takma ve aşı durumunu ve Kovid-19 testlerinin bildirilmesi de dahil olmak üzere bir dizi önlemi halihazırda uygulamaya koyduğunu hatırlatarak, zirve haftasından önce hükümetler arası toplantılara yardım edenler de dahil olmak üzere personelin aşı zorunluluğu olduğunu belirtmişti.

Üst düzey toplantıların yapılacağı hafta boyunca BM Genel Merkezi’nde fiili katılımlı hiçbir yan etkinlik olmayacağını bildiren Dujarric açıklamasında “Genel Sekreter, BM topluluğundaki herkesi güvende tutmaya odaklanmaya devam edecek.” ifadesine yer verdi.

The UN Flag is seen over "Sphere within a Sphere" sculpture by Arnaldo Pomodoro, and the UN logo on the window, outside the UN General Assembly building at UN Headquarters. Photo by Selcuk Acar, Turkısh Journal.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>