Published On: Thu, Jul 29th, 2021

“New Jersey’de yeni Covid-19 vakalarının yüzde 95-98’i aşılanmamış kişilerde”

NEW JERSEY (TURKISH JOURNAL) – Selcuk Acar – New Jersey Halk Sağlığı Hizmetleri Müdür Yardımcısı David J. Adinaro, şu anda “yeni Covid-19 vakalarının yüzde 95-98’ini aşılanmamış kişilerde görüyoruz” dedi.

Adinaro, New Jersey’deki Montclair Eyalet Üniversitesi, “Kooperatif Medya Merkezi” (The Center for Cooperative Media) bursiyeri gazetecilerle yaptığı online basın toplantısında Covid-19 virüsü Delta varyantı hakkında son durumu değerlendirerek bu konudaki endişelerini dile getirdi.

New Jersey Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün hazırladığı bilgi formuna göre, ABD’deki tüm yeni Covid-19 vakalarının yüzde 83’ü olan Delta varyantı, temmuz ayı başlarında da New Jersey’nin baskın türü oldu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) yetkilileri, yeni vakaların büyük bir çoğunluğunu oluşturan Delta varyantına karşı korunmanın en iyi yolunun aşılanma olduğunu dile getiriyor.

Aşı hakkı olan 7,7 milyon New Jersey sakinin yüzde 68’i iki doz aşısını yaptırdı

Covid-19 aşısı yaptırma hakkı bulunan 12 yaş ve üstü 7,7 milyon New Jersey sakininin yüzde 77’sine denk gelen 5,8 milyon kişi en az bir doz aşı yaptırırken, 5,2 milyon (yüzde 68) kişi iki doz aşısını olmuş durumda.

Basın toplantısında, New Jerseylilerin, eczanelerden kliniklere ve doktor muayenehanelerine kadar eyalet sakinlerinin büyük çoğunluğunun artık yaşadıkları veya çalıştıkları mahallelerde aşıya erişebildiğini bilgisini veren Adinaro, haftada yaklaşık 50 bin ila 60 bin kişinin aşı yaptırdığı söyledi.

Bir doz aşı olmuşlar veya hiç aşılanmamışlar risk altında

New Jersey’deki Delta varyantının tüm Covid-19 vakalarının neredeyse yüzde 75’ini oluşturduğu bilgisine yer verilen 26 Temmuz’da bir eyalet raporu Covid-19’a karşı tam aşılanmamış veya aşılanmamış kişilerin çoğunun risk altında olduğu dile getiriliyor.

Toplantıda, Turkish Journal’ın sorusunu cevaplayan Adinaro, hastaneye kaldırılanların yüzde 99’unun aşısız olduğunu veya sadece bir aşı yaptırdığını belirtirken, şu anda “yeni Covid-19 vakalarının yüzde 95-98’inin aşılanmamışlarda görüyoruz” dedi.

CDC yönergeleriyle ilgili soruyu cevaplayan Adinaro, Delta varyantının daha yüksek bulaşabilirliği nedeniyle mevcut önerilerin iç mekanlarda ve bulaşma riskinin yüksek olacağı her yerde maske takılması gerektiğini belirtti. Adinaro, eyalet sağlık ekiplerinin durumu çok yakından takip ettiğini ve halkın ihtiyati tedbirlere uymasının tavsiye edildiğini sözlerine ekledi.

Covid-19’un yeni varyantları hakkında endişelerini dile getiren Adinaro, “Son derece bulaşıcı, daha ciddi hastalıklara neden olan bir varyanta sahip olacağımız bir noktaya geleceğimizden çok endişeliyim ve aşılarımız buna karşı koyamaz” ifadelerini kullandı.

CDC’nin tüm aşılarını yaptırmış kişiler dahil iç mekan maske yönergesini güncellemesinin ardından, New Jersey Valisi Phil Murphy ve New Jersey Sağlık Müdürü Judy Persichilli önceki gün yaptıkları açıklamada hem aşılı hem de aşısız New Jersey sakinlerini kapsayan maske takma tasviyesinde bulunmuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>