Published On: Thu, Jun 17th, 2021

Biden-Putin Zirvesinde Kazanan Kim?

Share This
Tags

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar – Başkan Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  gergin ABD-Rusya ilişkilerine rağmen, her iki liderin de “olumlu” bir diyaloğa sahip olduklarını iddia ettiği beklenen bir zirve Cenevre’de yapıldı.

Putin’in kendi propagandasını yürütebileceği dünya sahnesinin ilgi odağında olmaktan mutlu olduğunu ve Biden’in istediğini elde ettiğini ve bunun ikisi arasında bir diyalog başlangıcı olduğu belirtiliyor. Ancak tam kazananın olmadığı da net şekilde belli oldu.

Biden, Rus liderle görüşme gerekçesini açıklarken, “Liderler arasında yüz yüze diyaloğun yerini hiçbir şey tutamaz.“ demişti.

3 Önemli Somut Sonuç:

Washington ve Moskova, büyükelçileri görevlerine iade edecek ve nükleer silahların kontrolü ve siber güvenliği tartışmak için çalışma grupları oluşturacak.

Birçok Sorun Masada Kaldı

Biden, Rus Muhalif lideri Alexei Navalny’nin hapiste ölmesi durumunda Rusya’yı tehdit eder açıklamada bulundu ve gereken yapılacaktır dedi. Biden, Putin’e siber saldırılardan kaçınması için 16 isim listesi verdi ayrıca, Rus lidere insan hakları ihlalleri konusunda eleştirel konuştuğunu belirtti.

Biden ve Putin arasındaki zirveden Çıkarılan Notlar

Beyaz Saray yetkililerine göre, beklenenden daha kısa çalışma süresi bile büyük anlaşmazlıkların habercisi olmadı. Bunun yerine Biden, iki tarafın söyleyecek sözlerinin tükendiğinin bir yansıması olduğunu söyledi: “Birbirimize şöyle baktık: Tamam, sırada ne var?” dedi.

Dünya Medyası Cenevre’deydi

1000nin üzerinde gazeteci Cenevreye gelerek toplantıyı takip etti.Dünya kamuoyunun canlı olarak izlediği iki liderin basın toplantısı büyük ilgi gördü.Bilhassa Başkan Biden’in CNN Gazetecisine fırça atması ve sonra özür dilemesi olay oldu.

ABD’de Zirvenin yankıları

Amerikan medyasında öne çıkan manşetler : Somut Sonuç yok , İki Liderde iç politikaya oynadı,Putin Güven vermedi Tansiyonu düşürürken bile atıştılar, Kazanan-yenilen yok, her şey aynı, •Süreç toplantının başarısını belirler gibi manşetler atıldı.

ABD kongresinde Cumhuriyetçiler Biden’a sert eleştiri yaparken,45.Başkan Trumpta Bideni pasiflikle suçladı.Demokrat kesimde ise Biden’in görüşmesinin ve Putin’e gerekli mesajları zamanında verdiği için memnuniyet var.

Davet Etmedik Yarışı

Hem Beden hem Putin, kendi ülkelerine birbirlerini davet etmediklerini açıkladı. Yani bundan sonra bir daha toplantı olur mu net olur. İki lider arasında her ne kadar resimlere yansıyan pozitif hava olsa da, ABD-Rusya ilişkisi gerçekte çok güven duyulmayan bir ilişki içinde.

G7 ve NATO’yu Arkasına Alarak Buluşma

Başkan Biden’in önce İngiltere’de G7 zirvesi daha sonra NATO Zirvesinde hem Rusya hem Çin aleyhine alınan bildirilerle Putin İle görüşmesi gözlerden kaçmadı. Büyük bir rekabetin yaşandığı ortamda, ABD tamamen NATO merkezli Rusya’yı birçok alanda köşeye sıkıştırmaya çalışıyor

Yüz Yüze Görüşme

Biden’in Çarşamba günkü zirveyi toplama kararı, onun dış ilişkiler konusundaki temel görüşüne bağlı: her şey kişiyle ilgili.Biden kapanış basın toplantısında, “Dış politikayı bu kadar büyük, büyük bir beceri haline getirdiğimizi biliyorum, bu bir şekilde gizli bir kod gibi.” “Bütün diş politika, kişisel ilişkilerin mantıklı bir uzantısıdır. İnsan doğasının işleyiş şekli budur.”demişti.

Biden, “Toplantının tamamı iyi ve olumluydu” dedi ve ekledi: “Sonuç olarak, Başkan Putin’e hepimizin uyabileceği bazı temel kurallara sahip olmamız gerektiğini söyledim.” Putin de buna  benzer bir açıklama yaptı. 

Hiçbirşey Trump gibi değildi

Biden’in ekibinin Putin ile yapacağı zirveyi planlarken en önemli hedeflerinden biri, 2018’de Helsinki’de o zamanki Başkan Donald Trump’ın Putin İle iki saat boyunca tek başına görüştüğü ve seçimde ABD istihbaratına karşı Rusların sözünü tuttuğunu söylediğinde ortaya çıkan manzaradan kaçınmaktı. Benzer bir senaryodan kaçınmak için ortak bir basın toplantısı yapmama kararı aldılar.

Putin’i Öne Çıkmamasına Çalışıldı

Biden’in Putin ile görüşmesine şüpheyle yaklaşanlar, Rus liderle Biden’in görev süresinin bu kadar erken döneminde görüşmenin eski Rus casusunun dünya sahnesindeki itibarını yükseltip yükseltemeyeceğini sorguladı.

Biden’in yardımcıları bu riskin farkındaydı. Ortak bir basın toplantısı düzenlememelerinin nedenlerinden biri, Putin’in Amerikan Başkanı’nın yanında dururken görülmesi durumunda potansiyel olarak onu yükseltebileceğiydi.

Putin’den aynı melodi

Putin saatler süren zirveden sonra ortaya çıktığında, Biden ile görüşmenin “yapıcı” olduğunu kabul etti. “Bence her iki taraf da birbirimizi anlamaya çalışma ve pozisyonlarımızı birleştirmeye çalışma kararlılığı sergiledi” dedi. Ancak siber suçlar, insan hakları ve Ukrayna konularında baskı yapıldığında her zaman yaptığı aynı tür belirsiz, inkar dolu performansı sergilemeye devam etti.

Siber Saldırılar

Putin ile görüşmelerine girerken Biden, siber saldırıların – ve özellikle Rusya’da faaliyet gösteren suç örgütleri tarafından gerçekleştirilen son fidye yazılımı saldırılarının – görüşmelerinin önemli bir bölümünü oluşturacağını açıkça belirtti.Biden, Rusya gibi ülkelerin kendi ülkelerinden kaynaklanan siber suçları engelleme sorumluluğu olduğuna inanıyor. Attachments area

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>