Published On: Sun, Jun 13th, 2021

Azerbaycanlı sanatçı Bahaduri’nin “Perspektifler” sergisi Washington DC’de

Share This
Tags

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL) – Azerbaycanlı sanatçı Abulfaz Bahaduri’nin “Perspektifler” başlıklı sergisi ABD’nin Başkenti Washington DC’de “Art League” tarafından ziyarete açıldı.

Serginin açılışında konuşan Art League Başkanı Suzanne Bethel, Bahaduri’nin farklı üslubundan övgüyle söz ederken, sanatçının eserlerinde ulusal tonların da baskın olduğunu vurguladı.

Soyut ve renkçi bir sanatçı olarak tanınan Bahaduri de, sanatıyla ilgili yaptığı açıklamada, Tebriz’in halı ve minyatürlerinden ilham aldığını ve Azerbaycan’ın zengin sanatından etkilendiğini belirterek, “Genç yaşta Tebriz’den ayrılmama rağmen bütün çalışmalarım milli kimliğim üzerine inşa edildi.” ifadesini kullandı.

Sergide 20’den fazla eseri sergilenen Bahaduri, eserlerinden birini 40 günlük “Vatanseverlik Savaşı” sırasında “İsa’nın Çeşmesi” olarak yaptığını belirtti.

Art League’nin Ayın Sanatçısı seçtiği Bahaduri, Washington’da 2011 yılında Karabağ Vakfı tarafından düzenlenen sergisinde ise 89 eserini sergilemişti.

Azerbaycanlı sanatçının sergisii 3 Temmuz’a kadar açık kalacak.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>