Published On: Tue, Jun 8th, 2021

BM Güvenlik Konseyi Guterres’i 2. dönem için BM Genel Kurulu’na tavsiye etti

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’i ikinci dönem Genel Sekreterlik görevi için BM Genel Kurulu’na tavsiye etti.

BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı Estonya’nın BuM Daimi Temsilcisi Sven Jürgenson bugün basına yaptığı açıklamada BM Genel Sekreteri Guterres’in ikinci dönem genel sekreterliğini desteklediğini (31 Aralık 2026’ya kadar) ve BM Genel Kurulu’na tavsiye ettiğini bildirdi.

193 üye ülkeden oluşan Genel Kurulu’nun bu konuudaki oylamasını 18 Haziran’da yapması bekleniyor.

Guterres’ten teşekkür mesajı

Genel Sekreter Guterres, BMGK’nın tavsiyesi üzerine yaptığı açıklamada, bunun kendisi için bir onur olduğunu belirterek, Konsey üyelerine teşekkür etti.

Guterres bu konudaki açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugünkü Güvenlik Konseyi tarafından, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak ikinci bir dönem görev yapmamı Genel Kurul’a tavsiye etme kararı büyük bir onurdur. Konsey üyelerine bana duydukları güven için çok teşekkür ederim.”

Genel Sekreter Guterres “Bu kadar karmaşık zorluklarla karşı karşıya olduğumuz son dört buçuk yıldır bu görevde bulunmasını “büyük bir ayrıcalık” olarak nitelerken, “BM Genel Sekreteri olarak, BM Sözleşmesi’nin amaçlarını ve ilkelerini takip etmek en asil bir görevdir. Genel Kurul bana ikinci bir görevin sorumluluklarını emanet etse derinden alçakgönüllü olurum.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>