Published On: Fri, Jun 4th, 2021

Türkiye-ABD, Suriye’ye insani yardımların devam yollarını görüştü, “stratejik ortaklığı”nı tazeledi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD-Türkiye ilişkilerini ve Suriye’ye insani yardımların koordinasyonunu güçlendirmenin yollarını görüşmek için Türkiye’de bulunan ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Ankara’da bir araya gelerek, Suriye’ye insani yardımları görüşürken, NATO zirvesi öncesinde Türkiye ile ABD arasındaki “stratejik ortaklığı” tazeledi.

Büyükelçi Thomas-Greenfield, Suriye’nin Bab El Hava sınır kapısından Suriye’ye sınır ötesi insani faaliyetleri mümkün kılan BM Güvenlik Konseyi’nin kararının yenilenmesiyle ilgili toplantı ve Başkan Joe Biden-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk yüz yüze görüşmesini yapacağı NATO zirvesi öncesindeki Türkiye ziyaretinin son günde Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’yla Ankara’da bir araya geldi.

ABD’nin BM Daimi Temsilciliği Sözcüsü Olivia Dalton, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada “Büyükelçi Thomas-Greenfield, NATO Müttefikimiz ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklığın değerini yinelediğini” bildirdi.

Büyükelçi Thomas-Greenfield’in “Türkiye-Suriye sınırına yaptığı ziyareti ve Suriye’deki insani müdahale ve komşu ülkelerdeki Suriyeli mültecileri desteklemek için ek ABD mali yardımını” ele aldığını belirten Sözcü Dalton açıklamasında “Büyükelçi Thomas-Greenfield, Türkiye’nin Suriye’den ve başka yerlerden gelen milyonlarca mülteciye ev sahipliği yapma konusundaki cömertliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyükelçi Thomas-Greenfield ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye halkının acilen ihtiyaç duyduğu insani yardım için BM tarafından yetkilendirilmiş sınır geçişlerinin sürdürülmesi ve genişletilmesine güçlü desteklerini yinelediler.” ifadelerini kullandı.

Dalton ayrıca, Büyükelçi Thomas-Greenfield’in “insan hakları dahil olmak üzere endişe alanlarını ve bölgesel çatışmalara sürdürülebilir çözümler geliştirme konusundaki ortak çıkarlarımız da dahil olmak üzere Türkiye ve ABD’nin işbirliğini güçlendirebileceği alanları” da görüştüğünü bildirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>