Published On: Tue, Jun 1st, 2021

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Türkiye yolcusu

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, 2-4 Haziran tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret edecek.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın geçen haftaki ziyaretinin ardından, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Greenfield “Türkiye’ye gelecek ikinci üst düzey ABD’li yetkili” olacak.

ABD’nin BM Daimi Temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada Greenfield, ziyareti sırasında üst düzey Türk yetkililerle bir araya gelecek.

Açıklamada, ABD-Türkiye ilişkilerinin güçlendirilmesi, küresel sorunlar ve Suriye’de iş birliğinin geliştirilmesi gibi konuların ele alınacağı ziyaret sırasında Büyükelçi Greenfield, Suriye sınırını da ziyaret edeceği belirtildi.

Büyükelçi Greenfield’in ayrıca Suriyeli mültecilerle bir araya gelmesi beklenirken, ziyaret Suriyeli mültecilere daha fazla uluslararası insani yardım yapılması ve sınır ötesi yardımların devam edebilmesi için daha fazla sınır kapısı açılması gibi konulara odaklanacak.

2-4 Haziran tarihleri arasındaki yapılacak ziyaretin amacıyla ilgili açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD-Türkiye ilişkilerini güçlendirme fırsatlarını görüşmek üzere üst düzey Türk yetkililerle bir araya gelecek; küresel zorlukların üstesinden gelmek için NATO müttefikimizle birlikte çalışmak; mülteci krizinin yönetimi de dahil olmak üzere Suriye konusunda işbirliğini geliştirmek; ve Türkiye’nin sınır ötesi yardımın kolaylaştırılmasındaki hayati rolünü idrak edip, milyonlarca Suriyeli mültecinin hoş karşılanması ve ağırlanması için birlikte çalışmak.”

2014’teki BM Güvenlik Konseyi kararına göre Suriye’ye, BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin eşgüdümündeki 4 noktadan sınır ötesi yardım faaliyetleri başlatılırken, önceki yıl Rusya ve Çin, Suriye’de yaklaşık 3 milyon kişiye BM yardımlarının gönderilmesine imkan tanıyan mekanizmanın yenilenmesini içeren tasarıyı “hayır” oyu vererek Suriye konusunda bir kez daha veto haklarını kullanmışlardı.

Büyükelçi Greenfield’in ziyareti, BM Güvenlik Konseyi’nin, Washington ile Moskova arasında yeni bir gerginliğe neden olması beklenen ‘sınır ötesi insani yardım faaliyetlerinin genişletilmesi’ toplantısının öncesine denk geldi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>