Published On: Mon, May 31st, 2021

BM Genel Sekreteri Guterres’ten Kovid-19 Mücadelede Global Ortaklık Çağrısı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güney Kore’nin Başkenti Seul’de düzenlenen 2021 P4G zirvesinin açılış günündeki video mesajında, dünyanın KOVİD-19’u yenmek, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak ve iklim değişikliğini ele almak için küresel bir ortaklığa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Güney Kore’de, dün gerçekleşen “Yeşil Büyüme ve Küresel Hedefler için Ortaklık 2030 (P4G) programı”,küresel ortaklıkları güçlendirmeyi ve üst düzey siyasi ve özel sektör eylemlerinin koordineli çalışmasının dikkatini çekmek için düzenlendi. Program, Devlet Başkanlarını, CEO’ları ve sivil toplum liderlerini ortak bir eylem gündemi etrafında bir araya getirdi.

Emisyon açığı

António Guterres, 2050’ye kadar net sıfır emisyona ulaşmak için taahhütler olsa da, emisyon açığını kapatmak ve SKH’leri gerçekleştirmek için “yapılacak çok şey” olduğunu ifade etti.

Tüm ana yayıcılara yeni ulusal olarak belirlenmiş katkılar sunma, 2050’ye kadar net sıfır emisyon taahhüt etme ve “en önemlisi” bu hedefe ulaşmaya yönelik politika ve programları uygulamaya koyma çağrısını yineleyen Genel Sekreter, “İklim değişikliğiyle doğrudan mücadele etmek, en savunmasız insanları bir sonraki krizden korumaya yardımcı olmalıyız” dedi

BM Genel Sekreteri Guterres, Güney Kore Cumhuriyeti Hükümeti’ne tüm uluslararası kömür finansmanını durduracağını duyurduğu için tebrik etti  ve diğer hükümet  ve özel sektör kuruluşlarını da aynısını yapmaya teşvik etti.
Finans ve adaptasyon boşlukları

Genel Sekreter  Guterres ayrıca ‘finans ve adaptasyon boşlukları’ konusundaki endişelerini dile getirir iken, gelişmiş ülkelerin iklim eylem çabalarına ve halihazırda küresel ısınmanın sonuçlarından muzdarip olan savunmasız toplulukları desteklemeye yönelik 100 milyar dolarlık yıllık taahhüdü henüz yerine getirmediğini söyledi.

Küresel olarak her üç kişiden birinin erken uyarı sistemleri tarafından yeterince korunmadığını ve iklim acil durumu nedeniyle yerlerinden edilenlerin yüzde 80’ini oluşturan kadın ve kızların hala iklim krizini ele alma kararlarından hala dışlandıklarını açıkladı.

Ortak bir hedef

“Uyum ve dayanıklılık konusunda acilen bir ilerlemeye ihtiyacımız var” diyen Genel Sekreter, tüm bağışçı ülkelerden mali taahhütlerini önemli ölçüde artırmalarını istedi.

Guterres, bazıları “hayatta kalmak için mücadele ederken” bırakılırsa küresel bir ortaklık olmadığı konusunda uyardı ve bunun ÇOVİD,aşıların dağıtımı ve iklimin ortaya çıkması için geçerli olduğunu söyledi.

Son olarakta, Genel Sekreter,hükümetler aynı hedefleri benimserse, bizi “hayatımızın en büyük zorluğuna yükselmek” için donatacak gerçek bir ortaklık fırsatı olacağını vurgulayacagini dile getirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>