Published On: Sun, May 23rd, 2021

Subay olarak mezun olduğu okula, Pentagon’un ilk siyahi şefi olarak döndü

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Başkan Joe Biden’ın ABD’nin ilk siyahi Savunma Bakanı olarak seçtiği Lloyd J. Austin 1975 yılında mezun olduğu West Point’teki ABD Askeri Akademisi’ne Pentagon şefi olarak gelerek, 2021 mezunlarının yemin töreninde yeni mezun subaylara hitap etti.

Eski Centcom komutanı, emekli general yeni Savunma Bakanı Austin, mezuniyet ve yemin törenin ana konuşmacısı olarak geldiği ABD Askeri Akademisi’nde öğrencilerine “olağanüstü zor koşullarda” mezun olduklarını, ancak akademinin onları salgınlardan terörizme kadar olağanüstü tehditlerle yüzleşmeye hazırladığının altını çizdi.

Austin, West Point’in futbol stadyumunda düzenlenen, ABD Ordusundan asteğmen olarak yaklaşık bin öğrencinin katıldığı törendeki konuşmasında “Amerika’nın en uzun savaşı sona ererken izliyorsunuz ve teknolojinin savaşın karakterini değiştirdiğini görüyorsunuz. Ve büyük ve yükselen güçler itişip kakışıp rekabet ederken bile, salgınlardan terörizme ve siber silahlara kadar yeni tehditler görüyorsunuz.” ifadelerini kullandı.

İçinde bulunulan dönemin zorluklarına değinen ülkenin ilk siyahi Savunma Bakanı Austin, tüm bunların kendisine 1975 yılında bu okuldan mezun olduğu dönemden tanıdık geldiğini belirtti.

ABD Savunma Bakanı Austin (takım elbiseli), West Point’teki ABD Askeri Akademisi’ndeki mezuniyet ve yemin töreninin ana konuşmacısı olurken, yeni mezun subaylara hitap etti. Fotoğraf: Selçuk Acar, Turkish Journal.

Öğrencilerin hızla değişen dünyada yeni zorluklar ve güçlüklerle karşılaşacaklarını söyleyen Austin, “Değişen bir ülkeye ve iş yapmanın eski yöntemlerinin çoğunun artık geçerli olmadığı değişen bir dünyaya adım atmak üzeresiniz” dedi.

Konuşmasında “İçerde bölünmeler ve salgının acılı sonuçlarını görüyorsunuz.” diyen Austin, yeni mezun subaylara, teknolojinin savaşın karakterini değiştireceği bir dünyaya adım attıklarını ifade etti.

Austin daha sonra, “Büyük ve yükselen güçler itişip kakışıp, rekabet ederken bile, salgın hastalıklardan terörizme ve siber silahlara kadar yeni tehditler görüyorsunuz ve bu tehditlerin sınırların ötesine fırtına gibi arttığını görüyorsunuz” ifadelerini kullanarak, Pentagon’un da bu konuda çok çalıştığını sözlerine ekledi.

1802 yılında kurulan okuldan bu yıl 50 eyaletin tümünden ve diğer 13 ülkeden 996 öğrenci mezun olurken,
mezunlardan 122’si kadın ve % 70’i muharebe kollarından birinde asteğmen olarak göreve başlayacak.

Pandemi nedeniyle sınırlı sayıda gazeteci ve mezun yakınlarının davet edildiği törenlerde geçen yıl eski Başkan Donald Trump konuşmacı olurken, daha önce belli bir dönem kendisinin okuduğu okula ziyaretini, seçim öncesi siyasi bir şova döndürmüştü. Trump’ın bu çıkışı mezunları riske atan siyasi bir hareket olarak eleştirilere maruz kalmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>