Published On: Fri, May 21st, 2021

‘Şehit Diplomatlar Sergisi’ New York’ta

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ermeni terör örgütlerinin şehit ettiği Türk diplomatlar anısına düzenlenen “Şehit Diplomatlar Sergisi”, New York’ta açıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının düzenlediği ve açılışına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı sergi, Los Angeles, Washington’dan sonra New York’un Soho semtinde ziyarete açıldı.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Bakan Çavuşoğlu, 1973-1984 yılları arasında ASALA ve JCAĞ gibi Ermeni terör örgütlerinin saldırıları sonucu 31’i diplomat olmak üzere toplam 58 Türk vatandaşının şehit edildiğini hatırlattı.

Çavuşoğlu konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle 1915 olaylarının popülist siyasi amaçlarla çarpıtıldığı bir dönemde, Amerikan kamuoyunu gerçekler hakkında bilinçlendirme konusunda önemli bir katkı sağladığını düşünüyorum. 1915 olaylarını ‘soykırım’ diye siyasi popülist yaklaşımla değerlendiren siyasetçilerin de gerçekleri görmesini isterim. Uluslararası hukuk ve insan hakları söylemleriyle işbaşına gelenlerin son zamanlarda bu söylemlerle çelişen eylem ve ifadelerini görüyoruz.”

1982’de Los Angeles’ta Başkonsolos Kemal Arıkan’ı şehit eden Ermeni terörist Hampig Sasunyan serbest bırakılmasını eleştiren Çavuşoğlu, “Bir taraftan insan hakları, hukukun üstünlüğü ve terörle mücadele deniyor diğer taraftan cezası dolmadan Sasunyan adlı terörist serbest bırakılıyor.” dedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>