Published On: Sat, May 15th, 2021

Başkan Biden, Netanyahu ve Abbas’la görüştü

Share This
Tags

WASHINGTON – ABD Başkanı Joe Biden, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başkanı Benjamin Netanhyahu’yu telefonla arayarak Filistin-İsrail arasındaki gerginliği görüştü.

İsrail’in Doğu Kudüs ve Gazze’deki şiddetini düşük seviyede ele alan ABD, Gazze’de İsrail’in medya binasını vurmasının ardından üst düzeyde harakete geçti.

İsrail savaş uçaklarının, Gazze’de içinde Amerikan merkezli haber ajansı Associated Press (AP) ve Katar merkezli televizyon kanalı Al Jazeera’nın ofislerinin de bulunduğu yüksek katlı binayı vurmasının ardından Abbas’ı ve Netanyahu’yu telefonla arayan Biden, Filistin-İsrail arasındaki gerginliği ve bölgedeki son gelişmeleri ele aldı.

Beyaz Saray’dan Sözcüsü Psaki

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, İsrail’in gazetecileri hedef alması ile ilgili Twitter’dan mesaj paylaştı.

Psaki, İsrail ordusunun uluslararası medya kuruluşlarının da olduğu binayı hedef alması ile ilgili “Gazetecilerin ve bağımsız medyanın emniyet ve güvenliğini sağlamanın büyük bir sorumluluk olduğunu İsraillilere doğrudan ilettik” açıklaması yaptı.

Al Jazeera ve AP’den açıklama

Al Jazeera, İsrail’in saldırısının ardından “İsrail’in yaptığı, gazetecilerimizin hayatını hedef alan ve gerçeği ortaya çıkarmalarını engellemeyi amaçlayan barbarca bir eylemdir” açıklaması yaparken, AP haber ajansının CEO’su Gary Pruitt de İsrail saldırısına açıklamayla tepki gösterdi.

Pruitt, açıklamasında “AP ofisine ev sahipliği yapan binaya yapılan oldukça rahatsız edici İsrail saldırısı karşısında şoke olduk ve dehşete düştük” ifadesini kullandı.

İsrail savaş uçakları, Gazze’de içinde AP ve Katar merkezli televizyon kanalı Aljazeera gibi uluslararası basın kuruluşlarının ofislerinin de bulunduğu 13 katlı binayı vurarak yerle bir ederken, son olayların başladığı tarihten bugüne kadar en az 40’ı çocuk olmak üzere 140’tan fazla Filistinli hayatını kaybetti.

BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin Toplantısı Pazar Gününe Ertelendi

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>