Published On: Thu, May 13th, 2021

BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin toplantısı pazar gününe ertelendi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)- Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) cuma günü yapılması planlanan, Gazze ile ilgili toplantısı pazar günü yapılacak.

BMGK, pazar günü İsrail ile Filistin arasında sıcak savaşa dönüşen gerginliği konu alan açık toplantı ABD’nin itirazları üzerine pazar günü yapılacak.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, BMGK toplantısının pazar günü yapılacağı konusunda anlaşmaya varılmasının ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada “ABD, gerilimleri azaltmak için en üst düzeyde aktif olarak diplomasi yapmaya devam edecek” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Perşembe günü yaptığı açıklamada, birkaç gün beklemenin “diplomasinin bir etkiye sahip olmasına ve gerçekten gerilimi düşürüp düşürmediğimizi görmeye” izin vereceğini belirterek, Biden yönetiminin “tartışmaya açık ve destekleyici olduğunu” belirtti.

Bu arada İsrail, Gazze Şeridi’ne karadan topçu ateşiyle birlikte ağırlıklı olarak hava saldırıları düzenliyor.

15 üyeli ülkeden oluşan BMGK, bu hafta içinde yaptığı iki toplantıda da veto yetkili ABD’nin karşı çıkması nedeniyle İsrail’i kınayan bir basın açıklaması üzerinde anlaşma sağlayamamıştı.

Ramazan ayında Doğu Kudüs’teki El Aksa camiinin yakınında İsrail polisinin Filistinlilerle şiddet uygulaması ve olaylarda bir çok Filistinli’nin hayatını kaybetmesiyle birlikte Hamas ve Filistinli grupların Batı Kudüs’e ve Tel Aviv’e roket atmasını takiben İsrail, Gazze’ye saldırı düzenlerken bugüne kadar 28’si çocuk 109 Filistinli şehit oldu. Saldırılarda 621 Filistinli yaralanırken, Filistin tarafından İsrail’e yapılan roketli saldırısında en az 3 İsrailli sivilin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Mısır, Katar ve BM’nin ateşkes çabalarına bugüne kadar olumlu bir gelişme sağlanmazken, Türkiye İslam ülkelerini İsrail’in saldırılarına karşı etkili şekilde harekete etmeye çağırmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>