Published On: Wed, May 12th, 2021

BM Güvenlik Konseyi Filistin’e bugün de sessiz kaldı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)- Birleşmiş Milletler’in uluslararası barış ve güvenlikten sorumlu en güçlü organı Güvenlik Konseyi’nin İsrail’in Doğu Kudüs’te Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki Filistinli ailelerin zorla tahliyesiyle başlayan gerginlikle ilgili bugünkü toplantısı da sonuçsuz kaldı.

Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi, Çin’in başkanlığında, Filistin’deki krizi görüşmek üzere ikinci kez kapalı oturumda bir araya geldi.

Toplantıda BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland üyelere, Doğu Kudüs’te artan gerginlik ve son gelişmeler hakkında bir brifing verirken, İsrail ve Filistin’in “tam ölçekli bir savaşa doğru sürüklendiği” uyarısında bulundu.

Toplantıya katılan kaynaklara göre, aynı içerikteki ikinci toplantıda da Doğu Kudüs’teki gerginlik ve Gazze’deki hava saldırılarından derin endişe duyan ve çatışmalara derhal son verilmesi çağrısında bulunan ortak bir açıklama girişimi, açıklamanın gerginliği azaltmaya yardımcı olmayacağı gerekçesiyle ABD tarafından engellendi.

ABD, bazı istisnalar hariç İsrail-Filistin sorununda geçmişten bugüne kadar kayıtsız şartsız İsrail’den yana bir tavır sergilerken, Doğu bloğunu temsil eden Rusya ve Çin de defalarca Suriye, Myanmar, North Korea, Venezuela ve Sri Lanka gibi konularda karar alınmasına engel oldular.

İsrail’in 9 Türk yardım gönüllüsü vatandaşını uluslararası sularda şehit ettiği Mavi Marmara saldırısının hemen ardından acil toplanan BMGK, ABD’nin “tarafsız” kalmasıyla dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı oturumda, İsrail’i kınayan sert bir basın açıklaması yapmıştı.


Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>