Published On: Sun, May 9th, 2021

BM Medeniyetler İttifakı’dan Doğu Kudüs’teki kutsal mekanların barış ve statükosuna saygı çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilcisi Miguel Ángel Moratinos, Doğu Kudüs’te barış ve kutsal yerlerin statükosuna saygı çağrısında bulundu.

İsrail polisinin önceki akşam teravih namazı sırasında Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombaları ve plastik mermiyle müdahale etmesiyle başlayan olayların ardından, BM Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Moratinos olaylarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Yüksek Temsilcisi Moratinos, İslam’ın üçüncü en kutsal üç mescidinden biri olan El Aksa camiinde ve çevresinde son zamanlarda yaşanan şiddetli çatışmalardan “derin endişe” duyduğunu bildirdi.

Açıklamasında, Güvenli İbadet İçin Birlik ve Dayanışma İçinde, Dini Yerleri Korumaya Yönelik BM Eylem Planını hatırlatarak, dini yerlerin kutsallığına saygı gösterilmesi gerektiğini belirten Moratinos ibadet edenlerin dini ritüellerini ve geleneklerini korkusuzca barış içinde ve güvenli bir şekilde uygulama hakkını hatırlattı.

Yüksek Temsilci Moratinos, Doğu Kudüs’teki kutsal yerlerin statükosuna saygı çağrısında bulundu ve yaralananlara acil şifalar diledi.

Orta Doğu Dörtlüsü’nden İsrail’e gerginliği artıracak tedbirlerden kaçınma çağrısı

Avrupa Birliği, Rusya, ABD ve BM’den oluşan Ortadoğu Dörtlüsü temsilcileri de Doğu Kudüs’teki duruma ilişkin bir ortak bir açıklama yayınladı.

Ortadoğu Dörtlüsü açıklamasında Doğu Kudüs’teki durumu yakından izlediklerini belirtti. Açıklamasında, İsrail makamlarına gerginliği artıracak tedbirlerden kaçınmasını isteyen Ortadoğu Dörtlüsü, “kutsal yerlerdeki statükoyu korumaya ve saygı göstermeye çağırıyoruz” ifadesini kullanırken, müzakere edilmiş iki devletli bir çözüme olan bağlılıklarını yinelediler.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>