Published On: Fri, Apr 23rd, 2021

24 Nisan’da ‘soykırım’ demeyi planlayan Biden, Erdoğan’la ilk görüşmesini 23 Nisan’da yaptı

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – 24 Nisan’da 1915 olaylarını “soykırım” olarak anmayı planlayan ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak, Erdoğan’la ilk telefon görüşmesini 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda gerçekleştirdi.

Yaklaşık 3 ay önce göreve gelip tüm gelişmiş ülkelerin liderlerini arayarak telefonda görüşen Biden, sonunda Ankara’nın beklediği telefon görüşmesini gerçekleştirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la iki ülke ilişkilerini değerlendirdi.

Başkan Biden’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesiyle ilgili ABD basının Beyaz Saray’a dayandırdığı haberlerinde Biden’ın Erdoğan’a 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyacağı iddiasına yer verildi.

Beyaz Saray’dan görüşmenin hemen ardından yapılan kısa açıklamada, “Biden, iş birliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkili şekilde yönetilmesiyle yapıcı bir ilişki konusundaki ilgisini dile getirdi.” ifadesine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “İki lider, haziran ayındaki NATO Zirvesi kapsamında, birçok ikili ve bölgesel konuyu görüşmek üzere ikili bir görüşme yapma konusunda mutabık kaldı.” denildi.

ABD “soykırım” demeye hazırlanıyor

ABD’nin önde gelen haber yayın organları Biden’ın, Ermeni tarihçilerin sözde “soykırım”ın başlangıcı olarak gördüğü 24 Nisan 1915’in yıldönümünde, Biden seçim vaadini yerine getirmeye hazırlandığını içeren haberlere yer verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Janila Porterin de bugünkü basın brifinginde yaptığı açıklamada, Başkan Biden’in bu yıl 24 Nisan açıklamasında “soykırım” ifadesini kullanacağını bildirdi.

Sözcü Yardımcısı Porterin açıklamasında, “Ermeni soykırımı ile ilgili olarak, yarın için bir açıklama bekleyebilirsiniz” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığının açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Erdoğan ve Biden, ikili ilişkilerin stratejik doğası ve karşılıklı çıkar ilişkileri temelinde işbirliğinin genişletilmesi amacıyla birlikte çalışmanın önemi hususlarında mutabık kaldı.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün ABD’deki varlığı ve ABD’nin Suriye’de PKK-PYD terör örgütüne verdiği destek gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için önemli olduğunu belirtti.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada iki liderin, haziran ayında NATO Liderler Zirvesi’nin çerçevesinde görüşme gerçekleştirme konusunda anlaşmaya vardığı kaydedildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>