Published On: Fri, Apr 16th, 2021

Biden Döneminde Rusya’ya Büyük Baskı

Share This
Tags

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – ABD Yönetimi, Rusya’ya üç nedenden dolayı yaptırım kararı aldığını açıkladı.

ABD Başkanı Joe Biden’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının yankıları dünya kamuoyunda konuşulmaya devam ediyor.

Rusya’nın Başkanlık seçimlerine müdahalesi, ABD Enerji sektörüne siber saldırılar ve Rusya’nın Afganistan’daki ABD askerlerinin başına ödül koyması Biden yönetiminin Rusya’ya yaptırımlarının en büyük motivasyonunu oluşturuyor.

Bu çerçevede Biden Yönetimi;

-10 Rus diplomatının sınır dışı edilmesi,
– 14 Haziran tarihinden sonra Rusya Merkez Bankası, Rusya Ulusal Varlık Fonu ve Rus Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilen tahviller için ABD finansal şirketlerin birincil piyasaya katılımının genel olarak yasaklanacağı,
-Rusya’nın siber eylemlerini destekleyen 6 teknoloji şirketinin de yaptırım listesine alındığı,
– 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalışan 16 yayın kuruluşu ve 16 kişiye de yaptırım uygulanacağı açıkladı.

Biden: “Şimdi gerilimi azaltma zamanı”

Başkan Biden, Beyaz Sarayda 7 dakikalık özel yaptığı açıklamada “Yaptırımlarda daha ileri gidebilirdik, ancak bunu yapmamayı tercih ettim” diyerek, Rusya ile tamamen ipleri koparmak istemediklerinin de altını çizdi.

Biden:” Putin’e bu yaz Avrupa’da buluşmayı önerdim ve ayrıca kendisine, ABD’nin Avrupa’daki müttefiklere ve ortaklara desteğimizde tereddütsüz olduğumuzu ve Rusya’nın #Ukrayna sınırındaki yığılmasından duyduğu endişeyi dile getirdim.” dedi.

Ukrayna Hala Büyük Sorun

ABD Yönetimi, Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda askeri sevkiyatını artırması ve kışkırtmalara devam etmesi nedeni ile tedirgin olduğu biliniyor. Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Savunma Bakanı Lloyd Austin, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve müttefik üye ülkeler ile görüşmeler yaparak, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü konusunda ortak açıklamada bulundular. Biden Yönetimi, Ukrayna’nın maddi ve manevi desteklenmesi ve Rusya’nın 2014’te Kırım’ın ilhakına benzer harekette bulunmaması için yoğun uluslararası diplomasi kullanıyor.

Karadeniz ABD Savaş Gemisi Polemiği

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiyeye yazılı ve resmi, savaş gemilerinin Karadeniz’e gitme talebinin yakın zamanda yapılmadığını açıklar iken, Türk Dışişleri Bakanlığı ABD’nin, askeri gemileri yollamaktan vazgeçtiğini sözlü olarak ilettiğini açıkladı. ABD savaş gemileri, NATO çerçevesi altında, zaman zaman Karadeniz tatbikat yaptığı biliniyor. Ancak ABDnin, Rusya ile sıcak temasa zaten girme niyeti olmadığı ancak müttefiklerle ortak hareket ederek, Rusya’ya baskı yapmaya devam edeceği bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>