Published On: Thu, Apr 15th, 2021

Pfizer: “Üçüncü doza ihtiyaç duyulabilir”

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Amerikan ilaç devi Pfizer firmasının CEO’su Albert Bourla, insanların tamamen aşılandıktan sonraki 12 ay içinde Kovid-19 aşısının güçlendirici bir dozuna “büyük olasılıkla” ihtiyaç duyacaklarını söyledi.

Johnson & Johnson CEO’su Alex Gorsky’nin şubat ayında CNBC’ye, tıpkı mevsimsel grip aşıları gibi, insanların her yıl Covid-19 aşısı yaptırmaları gerekebileceğini söylemesinin ardından Pfizer CEO’su Bourla da bugün CNBC televizyon kanalında yaptığı açıklamada Kovid-19 aşısının üçüncü doza ihtiyaç duyulabileceğini belirtti.

Bourla bu konudaki açıklamasında şunları kaydetti:

“Muhtemel bir senaryo, muhtemelen altı ila 12 ay arasında üçüncü bir doza ihtiyaç duyulacağı ve oradan sonra yıllık yeniden aşılama olacak, ancak tüm bunların onaylanması gerekiyor. CVS Health ile bir etkinlik sırasında CNBC’den Bertha Coombs’a verdiği demeçte, varyantlar yine önemli bir rol oynayacak.”

Pfizer, bu ayın başlarında Covid-19 aşısının koronavirüse karşı korumada% 91’den fazla etkili olduğunu ve ikinci dozdan altı ay sonrasına kadar şiddetli hastalıklara karşı % 95’ten fazla etkili olduğunu belirtirken, Pfizer’a benzer bir teknoloji kullanan Moderna’nın aşısının da altı ayda oldukça etkili olduğu açıklanmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>