Published On: Wed, Apr 14th, 2021

Esrarengiz Türk tasarımcı Pak’tan tarihi NFT satışı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Bir dizi dijital tasarımı Sotheby’s Müzayede Evi ve Nifty Gateway dijital platformu ortaklığıyla gerçekleştirilen açık artırmaya sunulan esrarengiz Türk “Değiştirilemez Tokenler” (NFT- Non-Fungible Tokens) tasarımcısı Murat Pak’ın eserleri yaklaşık 17 milyon dolara yakın bir fiyata alıcı buldu.

Koronavirüs pandemisi döneminde özellikle son aylarda yaşanan NFT çılgınlığına ünlü müzayede evi Sotheby’s de ödüllü Türk 3D tasarımcısı Murat Pak’la katılarak bu alanda öncü ve tarihi bir satış gerçekleştirdi.

Sotheby’s, dijital platform Nifty Gateway ortaklığıla Türk tasarımcı Pak’ın bir dizi blok zincir tabanlı eserini, bugün sona eren 3 günlük bir satışın sonucunda toplam 16 milyon 825 bin 999 dolara sattı.

Satışla ilgili açıklamada bulunan Sotheby’nin New York’taki Çağdaş Sanat Gündüz Satışları Eş Başkanı Max Moore, “Sotheby’nin açılış NFT satışından elde edilen bugünün sonuçları, dijital sanatın ve NFT topluluğunun derinliği ve ruhunun gerçek bir kanıtıdır.” ifadelerini kullanırken, satışta Sotheby’s ile satışta iş birliği yapan Nifty Gateway’in Kıdemli Yapımcısı Ashley Ramos da şunları kaydetti:

“Sotheby’s ve Pak ile yapılan bu satışın sonuçlarından çok memnunuz. Bu işbirliği çok fazla heyecan yarattı ve dijital sanatı hem Sotheby’s hem de NFT toplulukları için erişilebilir kılmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz. “

Kripto medyanın ön saflarında yer alan djital sanatçı olarak anılan Pak, 20 yıla yakın dijital tasarım dünyasında çalışmalar yapıyor.

Bu alanda en dikkat çeken satış ise Christie’s Müzayede Evi’nin Mike Winkelmann dijital kolaj NFT eserini 69,4 milyon dolara satmasıya gerçekleştirilmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>