Published On: Tue, Apr 13th, 2021

Bozkır: “ Suriye’de insani felaket yaşanıyor”

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar- Birleşmiş Milletler Genel Kurulu Başkanı Volkan Bozkır 2. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyanın gördüğü en büyük insanı felaketin Suriye’de yaşandığını söyledi.

Volkan Bozkır, BM yetkilileri ile birlikte Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki BM Transfer Alanını denetledi.

Bozkır’a, BM’nin Suriye krizi bölgesel insani yardım koordinatörü Mark Cutts ve diğer BM personeli tarafından da ayrıca brifing verildi.

Bozkır burada yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Kuzeybatı Suriye’de yaklaşık 2,7 milyon yerinden edilmiş insan çok zor koşullarda yaşıyor. Türkiye, Lübnan ve Ürdün’e göç edenlerin dışında Kuzey Suriye’de yaşayanlardan bahsediyorum. Yaklaşık 3,4 milyon insan açlık riskiyle karşı karşıya. Milletler Genel Kurulu Suriye konusunu üç kez ele aldı ve bunun insanı yardım gibi tüm yönlerini görüşme fırsatımız oldu. Ancak ben şahsen buraya gelip bu insanı yardım operasyonlarını gözlemlemek istedim”

Bozkır, BM’nin Suriye’ye yaptığı insanı yardımla ilgili olarak, “Maalesef dört kapıdan sadece biri açık ve BM insanı yardımı tek kapıdan Suriye’de ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabilir. Umarım Güvenlik Konseyi en kısa zamanda bu sayıyı tekrar artıracaktır. Uluslararası toplumun bu yönde yaptığı çağrı ve çabaları destekliyorum.” dedi.

New York’a döndükten sonra Hatay’daki gözlemlerini tüm Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerle paylaşacağını belirten Bozkır, Cilvegözü Sınır Kapısı’nı da ziyaret ederek yerel yönetimler ve Türk Kızılayı yetkilileriyle görüştü.

Bozkır, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Feridun Sinirlioğlu ile Hatay’daki Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Serdar Cengiz’in eşlik ettiği tampon bölgeyi de ziyaret etti.

Bozkır, günün ilerleyen saatlerinde Hatay’ın Altınözü ilçesinde bulunan Boynuyoğun Geçici Barınma Merkezini ziyaret ettikten sonra, Bozkır, Türk Kızılayı Çocuk Dostu Bölgesinde bir süre  meslek kurşunu denetledi ve Suriyeli yetimlerle bir süre sohbet etti ve hediyeler dağıttı.

Genel Kurul Başkanı Bozkır, bir haftalık uluslararası ziyaretinde Türkiye, Azerbaycan ve Katara ziyarette bulunarak,New York’a geri döndü.

Suriye, Esad rejiminin demokrasi yanlısı protestoları beklenmedik bir vahşetle durdurduğu 2011’in başından beri şiddetli bir iç savaşın içine girmiş durumda. O zamandan beri 5 milyondan fazla sivil yerinden edildi ve Türkiye 3,6 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyor, bu da dünyanın herhangi bir ülkesinde en fazla olanı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>