Published On: Mon, Apr 12th, 2021

Halkbank’ın ABD’deki temyiz duruşması yapıldı, karar ileri bir tarihte açıklanacak

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Halkbank’ın, “ABD’de yargılama yapılamayacağı”nı içeren New York İkinci Bölge Mahkemesi’ne yaptığı başvurusuyla ilgili duruşma sona erdi. Davaya bakan komisyon, Halkbank aleyhine New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde açılan davanın devam edip etmeyeceğine ilişkin kararını ileri bir tarihte yazılı açıklamayla bildirecek.

Halkbank’ın “Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” (FSIA) kapsamında üst mahkemeye yaptığı itirazını içeren davanın duruşması, Manhattan’daki New York İkinci Bölge Mahkemesi’nce sanal yolla gerçekleştirildi.

Hakimler Amalya Kearse, Jose Cabranes ve Joseph F. Bianco’ndan oluşan heyetin baktığı temyiz duruşmasında, Halkbank adına avukat Simon Latcovich ve New York Güney Bölgesi savcılığı adına da Başsavcı Yardımcısı Sidhardha Kamaraju davayla ilgili iddialarını dile getirirken, taraflar hakimlerin sorularını yanıtladılar.

ABD’de yargılamaya son verilmesi çağrısı

Halkbank’ı temsil eden avukat Latcovich müvekkillerinin FSIA uyarınca yargılanmaktan muaf olduğunu, yasadan yararlanması gerektiğini ve ABD hükümetinin banka üzerinde cezai yargılama yetkisi olmadığını savundu. Avukat Latcovich daha sonra Halkbank aleyhindeki New York Güney Bölgesi’nde açılan davanın “emsalsiz” olduğunu ve reddedilmesi gerektiğini ileri sürdü.

Savcı Kamaraju: FSIA sadece sivil hukuk davaları için geçerli

Başsavcı Yardımcısı Sidhardha Kamaraju da duruşmada, FSIA’nın sadece sivil hukuk davaları için geçerli olduğunu ileri sürerek, temyiz mahkemesininin Halkbank’ın başvurusunu reddetmesini istedi.

Duruşmada Savcı Kamaraju, hakimlerin “Halkbank’ın yabancı dokunulmazlığı var ise yöneticilerinin de var mı? Bu yasa Hakan Atilla için neden uygulanmadı, Türk hükümeti bunun için başvurmuş muydu, bu konuda bir fikriniz var mı?” sorularına, “Hayır, Atilla’yı suçladık. Ve asla diplomatik dokunulmazlık iddia etmedi. Türkiye hükümeti bu konuda hiçbir dava başvurusunda bulunmadı.” şeklinde cevapladı.

Savcı Kamaraju duruşmada Halkbank’ın, İran’ın 20 milyar dolarlık kısıtlanmış fonunun en az 1 milyar dolarının ABD finans sistemi üzerinden akladığını ileri sürdü.

Halkbank’ın ‘ABD’de yargılama yapılamayacağı’na ilişkin başvurusu 3 hakimden oluşan bir komisyon tarafından değerlendirerek karara bağlanacak.

Üç hakimden birinin taraflara hiçbir soru yöneltmediği duruşmada, hakim heyeti davayla ilgili kararını ne vereceği konusunda bir açıklama yapmadı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>