Published On: Fri, Apr 2nd, 2021

Kongre Binasına saldırı girişiminde biri polis iki kişi öldü

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- ABD Kongre Binası (Capitol) önünde, bir aracın iki Capitol polis memuruna çarparak hayatını, birinin hayatını kaybetmesine neden olurken, olayda saldırganın da öldüğü bildirildi.

6 Ocak 2021’de eski Başkan Donald Trump’ın mitinginin ardından baskına sahne olan Kongrede yeniden alarm verilmesine neden olan bir saldırı girişimi yaşandı. Bu defa 6 Ocak’takinin aksine tek kişilik saldırıda “dış tehdit” nedeniyle tüm yerleşkedeki binalara giriş çıkışların kapattı.

Capitol Polis Şefi Vekili Yogananda Pittman gazetecilere verdiği demeçte, bir şüphelinin 13:02’de Kongre binasının dışındaki ‘kuzey barikatlarına’ girdiğini ve aracını önce iki polis memurunun üzerine sürdüğünü, polis barikatına çarpmasının ardından, saldırganın araçtan elinde bir bıçakla indiğini bildirdi.

Açıklamasında “Şüpheli, aracından elinde bıçakla çıktı. Polis memurlarımız duruma müdahale etti. Şüphelinin uyarıları dikkate almaması üzerine polislerimiz ateş açtı. Şu anda şüphelinin ölü olduğunu biliyoruz” ifadesini kullanan Pittman, “Çok ama çok üzülerek söylüyorum ki yaralı polislerimizden birisi yaşamını yitirdi.” dedi.

Pittman, saldırganın kimliğiyle ilgili bilgi vermezken, saldırıda hayatını kaybeden polis memurun ailesine haber verilmeden memurun adını açıklamayacağını belirtti. Pittman olayla ilgili soruşturma başlatıldığını bildirdi.

Pittman sonra yaptığı açıklamada saldırganın Indiana’dan 25 yaşındaki Noah Green olduğu bildirildi.

Olayda hayatını kaybeden polisin 18 yıllık polis polis memuru William ‘Billy’ Evans olduğu ve Kongre’deki İlk Müdahale Birimi’nin bir üyesi olduğu açıklandı.

DC Büyükşehir Polisi, devam eden bir tehdit belirtisi olmadığını açıklarken, Capitol Polisi şüphelinin saldırıdan önce kendilerinin radarında olmadığını ve saldırının terörle ilgili görünmediği bildirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>