Published On: Fri, Mar 26th, 2021

Başkan Biden’dan Türkiye dahil 40 ülke liderine İklim Değişimi daveti

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Çin Devlet Bakanı Şi Cinping ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte 40 ülke liderine ev sahipliğini yapacağı sanal İklim Değişimi Zirvesi’ne davet etti.

Başkan Biden, 22 -23 Nisan tarihlerinde yapacağı iklim zirvesi çerçevesinde 39 ülke lideriyle birlikte göreve geldiğinden bu yana henüz telefonla aramadığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da bir mektup gönderdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, “Başkan Biden, 22-23 Nisan’da ev sahipliği yapacağı ve çevrim içi düzenlenecek Liderler İklim Zirvesine 40 dünya liderini davet etti.” ifadesine yer verildi.

Mektubunda, salgından etkilenen Türk vatandaşlarının acısını paylaştığını dile getiren Biden, “Size ve Türkiye Cumhuriyeti halkına en iyi dileklerimi iletiyorum.” ifadesini kullandı.

Açıklamada, zirvenin kasım ayında Glasgow’da yapılacak Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı için “önemli bir kilometre taşı” olacağı belirtildi.

Biden’ın davet ettiği 40 dünya liderinin bulunduğu listede Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin Devlet Bakanı Şi Cinping, ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin gibi isimler yer aldı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>