Published On: Wed, Mar 24th, 2021

Çavuşoğlu ve Blinken Brüksel’de görüştü


BRÜKSEL (Turkish Journal) – Ali Çınar – ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ilk defa Brüksel’de yüz yüze görüşürken, Türkiye yeni ABD yönetimiyle ilk üst düzeyli ikili toplantısını gerçekleştirmiş oldu.

Türk Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Amerikan Dışişleri Bakanı Blinken, pandemi döneminde NATO üyelerinin ilk defa yüz yüze gerçekleştirdikleri Brüksel’deki “23-24 Mart NATO Dışişleri Bakanları” toplantısında bir araya geldi.

Toplantının ardından bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı Blinken görüşmeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Brüksel’de görüştüm. NATO Müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele konusunda işbirliğinin devam etmesini dört gözle bekliyorum. Yunanistan ile keşif amaçlı görüşmelere desteğimizi dile getirdim ve demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım.”

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da toplantıyla ilgili açıklamasında, “ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile ikili ilişkilerimizin tüm boyutlarını yapıcı bir görüşmede ele aldık. Afganistan, Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Suriye, Irak, Libya ve terörizmle mücadele konularında etraflı görüş alışverişinde bulunduk” ifadelerini kullandı.

S-400 vurgusu

Blinken’e Türkiye’nin S400 alım işleminin bittiğini ve bu konuda dönüşün olmayacağını yinelediğini belirten Çavuşoğlu, ABD tarafı ile ikili görüşmelerle sorunun nasıl çözülmesi konusunda tekrar görüşüleceğini vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan iki bakanın görüşmesine ilişkin yapılan açıklamada ise “Bakan Antony Blinken’in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede Ankara’ya Rus S-400 füze savunma sistemlerini elinde tutmaması konusunun tekrar konuşulduğu” belirtildi.

Geniş çaplı toplantı kararı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu pandemi şartlarını göz önünde tutularak, Ankara veya Washington, DC de daha geniş çaplı bir toplantı için çalışma arkadaşlarının çalışacaklarını açıkladı. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin yaptığı Suriye’de Barış Pınarı operasyonu sonrası ABD ile olan ortak açıklamanın uygulanmadığını ve YPG-PKK’nın artan saldırılarını Blinken’a tekrar hatırlattıklarını aktardı. ABD ile bazı konularda derin ortaklık olduğunu söyleyen Bakan Çavuşoğlu, “Suriye’deki siyasi çözümün tüm boyutları, Irak, Libya konularında NATO ile beraber yapabileceklerimizi ele aldık” dedi.

Dün de Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan telefonda görüşürken, ABD Başkanı Joe Biden’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonda arayarak görüştürme gerçekleştireceği tarih netlik kazanmadı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>