Published On: Tue, Mar 16th, 2021

ABDnin Yeni BM Temsilcisinden Esada Karşı Birlik Çağrısı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – ABD’nin yeni Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Esad rejimine karşı birlikte hareket etmesini arzuladığını belirtti.

Büyükelçi Thomas-Greenfield, BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye’deki son gelişmeler hakkında bir konuşma yaptı.

10 yıl süren iç savaş sonunda on binlerce masum insan hayatını kaybettiğini belirten Büyükelçi Thomas-Greenfield, çok daha fazlasının Esad’ın ölümcül, korkunç kimyasal silahlarıyla katledildiğini vurguladı.

Büyükelçi Thomas Greenfield konuşmasında, herhangi bir devlet tarafından kimyasal silah kullanılması tüm devletler için kabul edilemeyecek bir tehlike oluşturduğunu belirtirken, ABD’nin, bu dehşet verici silahları kullananları sorumlu tutmaya devam edeceğinin altını çizdi.

ABD Büyükelçisi Thomas-Greenfield’in konuşmasından satır başları:

-Esad rejiminin kimyasal silahları defalarca kullandığını biliyoruz. O zaman, Suriye hükümeti neden bundan sorumlu tutulmadı? Bunun cevabı ne yazık ki basit: Esad rejimi bağımsız soruşturmaları engelleyerek ve OPCW’nun görevini ve çalışmalarını baltalayarak sorumluluktan kaçınmaya çalıştı. Ayrıca rejimin müttefikleri, özellikle de Rusya, Suriye hükümetinin sorumlu tutulması için gösterilen bütün çabaları engellemek için uğraştı.

-Rusya, kimyasal silah saldırılarına rağmen Esad rejimini savundu. OPCW’nun profesyonel çalışmalarına saldırıda bulundu ve Esad rejimini, kimyasal silah kullanımı ve sayısız diğer vahşetten dolayı sorumlu tutma çabalarını zayıflattı. ABD, OPCW’nun tarafsız ve bağımsız çalışmalarını güçlü bir şekilde desteklemekte. Onların liderliğini tanıyor ve organizasyonun görevini yürütürken sergilediği profesyonel tavrı saygıyla takdir ediyoruz. Soruşturma ve Tanımlama Ekibi’nin gelecek raporlarını bekliyoruz.

-Bu uyumsuzluğa yanıt olarak, Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın dört bir yanından 45 sponsorla birlikte, Taraf Devletler OPCW Konferansı’na bir taslak karar sundu. Konferansa, nisan ayında toplandığında Esad rejimine kimyasal silah kullanmanın gerçek ve ciddi sonuçlar doğuracağı konusunda net bir mesaj vermesi için uygun önlemleri alma çağrısında bulunuyoruz.

– 2013 yılında Güvenlik Konseyi, 2118 sayılı Kararıyla, Esad rejiminin kimyasal silah kullanamayacağına, geliştiremeyeceğine, üretemeyeceğine, alamayacağına, stoklayamayacağına ya da elinde bulunduramayacağına karar verdi. Konsey ayrıca, Esad rejiminin OPCW ve BM ile tam kapsamlı bir şekilde işbirliği yapmaya zorunlu olduğuna da karar verdi.

-ABD, Suriye halkına karşı kimyasal silah kullanması ve zalimce davranması nedeniyle Esad rejiminin sorumlu tutulması konusundaki bu ve diğer çabaları desteklemektedir. Bu dehşet verici liste toplu gözaltı, işkence ve sivil altyapıyı yok eden saldırıları içeriyor.

-Hesap verebilirlik, uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç duyan ve bu desteği hak eden mağdurlara ve ailelerine çok uzun süredir gecikmiş adaleti getirecektir. 2254 sayılı Kararda belirtildiği gibi, Suriye’ye kalıcı bir istikrar ve barış getirmek için, daha geniş siyasi sürece güven duyulmasını sağlamak için de hesap verebilirlik yaşamsal bir öneme sahiptir.

-Esad rejiminin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi ve 2118 sayılı Karar kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesinin zamanı gelmiştir. Rejim, fazlasıyla uzun bir süre cezasız kaldı. Bu yüzden, Güvenlik Konseyi’nin bir kez daha birlik olmasını talep ediyoruz. Kısa vadeli siyasi hesapları bir kenara bırakalım. Artık Suriye halkının ve tüm halkların ihtiyaçlarını ilk sıraya koyalım. Ve kimyasal silah kullanımını ait olduğu yere gönderelim; Tarihin çöplüğüne.

BM: Dünya 10 yıldır Suriye’deki yıkımı ve dökülen kanı izliyor Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünyanın 10 yıldır Suriye’deki yıkımı ve dökülen kanı izlediğini belirterek, Suriye halkının yüzyılın en büyük suçlarından birine maruz kaldığını söyledi.

BM Genel Sekreteri Guterres’ten BMGK’a eleştiri

Suriye’de iç savaşın 10 yıl dönümünde BM Genel Sekreteri Anthony Guterres gazetecilere açıklamada bulundu. Barışçıl gösterilerin şiddetle bastırılmasından dolayı, Suriye’nin korkunç bir iç savaşa sürüklendiğini ve milyonlarca insanın acı çektiğinin altını çizdi. Vahşetin boyutu vicdanları sızlatıyor diyen Guterres,  Suriye dahil olmak üzere birçok soruna çözüm bulunamamasının  en büyük nedenlerinden birinin BM Güvenlik Konseyi etkili olamaması olduğunu belirtti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>