Published On: Wed, Mar 10th, 2021

Üç seyahat destinasyonundan biri hala uluslararası turistlere tamamen kapalı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLTLER (Turkish Journal) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından yayınlanan 72 sayfalık yeni bir rapora göre, yeni koronavirüs varyantlarının etkisine ilişkin endişelerin artması ve bazı hükümetlerin kısıtlamaların devam etmesinden dolayı, 217 dünya seyahat destinasyonunun yaklaşık üçte biri,  uluslararası turistlere tamamen kapalı olduğu açıklandı.

27 Nisan 2020 den  bu yana denizaşırı yolculukların yapılamadığı belirtilen raporda, en çok etkilenen turist yerlerinin çoğu Asya, Pasifik ve Avrupa’da oldugu açıklandı.Aynı şekilde , küresel turizm destinasyonlarının üçte birinden fazlası artık kısmen uluslararası ziyaretçilere açık durumda.Arnavutluk, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya ve Tanzanyada  KOVİD-19 ile ilgili tüm seyahat kısıtlamalarını kaldırdığı belirtildi.

“Güvenli ve sorumlu”

Virüsün yayılmasını kısıtlamak için seyahat kısıtlamalarının yaygın olarak kullanıldığına dikkat çeken UNWTO Genel Sekreteri Zurab Polilikashvili, “turizmi yeniden başlatmak için çalışırken, kısıtlamaların çözümün yalnızca bir parçası olduğunu anlamamız gerektiğini” vurguladı.Ayrıca, seyahat kısıtlamalarının en son verilere ve analizlere dayanması gerektiğinin altını çizen Polilikashvili  “milyonlarca işletme ve işin bağlı olduğu bir sektörün güvenli ve sorumlu bir şekilde yeniden başlatılmasına izin vermek için” sürekli olarak gözden geçirildiğini açıkladı.

Test ve karantina

BM’in Turizm ajansı raporunda, uluslararası destinasyonlarda koronavirüs bağlantılı seyahat kısıtlamalarına “daha incelikli, kanıt ve risk temelli bir yaklaşım benimseyen” büyüyen bir eğilimi gösterdiği belirtildi.
Daha fazla ülke turistlerden giriş için negatif PCR veya KOVİD-19 antijen testi sunmalarını ve ayrıca izleme amacıyla iletişim bilgilerini sağlamalarını talep edildiği belirtilen raporda, Dünya çapındaki tüm destinasyonların yüzde 30’undan  fazlasının , negatif test sonuçlarını sunmayı giriş için temel gereklilik haline getirdiği vurgulandı.  Şimdiye kadar Turkiye’nin de içinde olduğu 70 dünya destinasyonu, ek karantina gereksinimleri ile böyle bir yaklaşımı benimsediği açıklandı.

Raporda,bu ülkelerin yaklaşık üçte biri Amerika’daki Gelişmekte Olan Küçük Ada Eyaletler (SİDS) oldugunun alti çizildi.

UNWTO’ya göre, birçok hükümet,kendi vatandaşlarına zorunlu olmayan yurtdışı seyahatlerinden kaçınmalarını tavsiye ettigi belirtilirken,raporda, salgın ışığında politikaları nasıl gözden geçireceklerinin, önümüzdeki aylarda küresel turist akışlarının yeniden başlatılmasında ve eski haline getirilmesinde kritik bir rol oynayacağı belirtildi. 

Kovid-19 salgını nedeniyle sert tedbirlerin uygulandığı dönemlere ilişkin Türkiyede de ekonomik göstergeler, turizm sektörünün büyük darbe aldığını ortaya koydu. Türk Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilerde geçen sene Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %81,5 azaldı. 2019 yılındaki ortalama harcama miktarı baz alınarak 2020 geliri için bir hesaplama yapılarak yaz aylarında turizm gelirinde en az 11 milyar dolarlık bir kayıp olduğu görülüyor.

Aşılamanın dünya genelinde artması ile beraber tekrar turizmin canlanması beklenir iken,Türkiyede vaka sayılarının ciddi düşüş göstermemesi nedeni ile bu yaz turizm sezonun yine zarar ile kapanacağını bekleniyor.

Raporun Tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz: https://webunwto.s3.eu-west-1.amazonaws.com/s3fs-public/2021-03/210309-Travel-Restrictions.pdf

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>