Published On: Wed, Mar 3rd, 2021

Blinken, ABD’nin dış politikadaki yeni paradigmasını açıkladı: ABD askeri müdehaleleri desteklemeyecek

Share This
Tags

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Amerikan dış politikasındaki yeni yol haritasını açıkladığı bugünkü tarihi konuşmasında, ABD’nin yurt dışında demokrasiyi teşvik için askeri müdahaleleri desteklemeyeceğini, demokrasi ile birlikte uluslarası işbirliğinin, çok taraflılığın ve diplomasinin artacağını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Blinken, ABD’nin dış siyasetinde bugüne kadarki en pozitif açıklamayı yapan isim oldu.

Konuşmasının başında, “Önce Covid-19’u durduracağız” diyen Blinken, genel aşılama sürecini vurgulamak için ABD’nin “ortaklarıyla birlikte çalışmalıyız.” ifadesini kullandı.

Blinken ABD’nin dış politikadaki bugüne kadarki yanlışlarına vurgu yaparken, “demokrasilere müdehale” için “Hükümetler daha az şeffaf hale gelir ve halkın güvenini kaybeder, yolsuzluk artar.” diyerek “her şeyi halının altına süpürme” eleştirisinde bulundu.

Konuşmasında, otoriter, şeffaf olmayan rejimler için “Bunların yanlış olduğunu kanıtlamak bize düşüyor” diyen Blinken, yurtdışındaki askeri müdahaleler ve rejim değişikliği girişimleri hakkında ise, ABD’nin artık maliyetli askeri müdehalelerle rejimleri devirmeye veya demokrasiyi teşvik etmeye çalışmayacacağını, bunların daha önce denendiğini, iyi niyetli de olsa işe yaramadığını söyledi.

Konuşmasında, ABD’nin kendi başına çözemediği iklim krizine atıfta bulunan Blinken, “Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla bağlarımızı yeniden canlandıracağız..Onlarla çok daha fazla sonuç alırsınız.” dedi.

Blinken konuşmasında ayrıca LGBT haklarının korunacağını ve iklim değişikliğiyle mücadele edileceğini belirtirken, Rusya ve Çin’in büyük tehlike oluşturduğunu ve ABD’nin teknolojide liderliğini koruması gerektiğini vurguladı.

Çin için “istikrarlı ve açık uluslararası sisteme, dünyayı istediğimiz gibi çalıştıran tüm kurallara, değerlere ve ilişkilere ciddi şekilde meydan okuyan ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik güce sahip tek ülke” diyen Blinken, “çünkü nihayetinde Çin’e hizmet etmektedir. Amerikan halkının değerlerini yansıtıyor ve ilgisini çekiyor” dedi.

Bliken ayrıca “Çin ile ilişkimiz olması gerektiği zaman rekabetçi, mümkün olduğunda işbirlikçi, olması gerektiği zaman düşmanca olacak” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>