Published On: Fri, Jan 29th, 2021

Rönesans ressamı Boticelli’nin eserine 92,2 milyon dolar

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – İtalyan Rönesansının önde gelen sanatçılarından Sandro Botticelli’nin 15’inci yüzyıla ait “Madalyon Tutan Genç Adam” adlı tablosu Sotheby’s New York’ta 92,2 milyon dolara satıldı.

Rönesans başyapıtlarından biri olan ve 1982’de yer aldığı en son açık artırmada, 1,3 milyon dolara satılan Sandro Botticelli’nin “Madalyon Tutan Genç Adam” (Young Man Holding a Roundel) adlı 550 yıllık tablosu Sotheby’s tarafından New York’ta 80 milyon tahmini değerle açık artırmaya sunuldu.

Venüs’ün Doğuşu tablosuyla tanınan Botticelli’nin tablosu açık artırmada 92,2 milyon dolara alıcı bulurken, müzayede firması bu tutarla bugüne kadar “eski ustalara ait en yüksek fiyata satılan eser” rekorunu kırmış oldu. Bu sonuç, sanatçı için de dünya rekoru olarak kayıtlara geçti.

Daha önce 2017’de Leonardo da Vinci’nin Hz İsa’yı tasvir ettiği “Salvator Mundi” (Dünyanın Kurtarıcısı) adlı tablosu New York’ta Christie’s Müzayede Evi’nin düzenlediği açık artırmada 450,3 milyon dolara satılarak, bir müzayede satılan tüm zamanların en pahalı eseri olmuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>