Published On: Mon, Jan 25th, 2021

UNICEF: Suriye’de yılbaşından bugüne 18 çocuk öldürüldü

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISHJOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’nun (UNICEF) raporuna göre, Suriye’de yılbaşından bu yana en az 18 çocuk, patlayıcı silahlar sonucunda hayatını kaybettti.

UNICEF pazar günü yaptığı açıklamada, yıllardır acımasız çatışmaların yaşandığı Suriye’de 1 Ocak’tan bu yana patlayıcılar ve patlamamış mühimmatlar sonucunda biri 1 yaşında olmak üzere en az 18 çocuğun yaşamını yitirdini ve 15 çocuğun da yaralandığını bildirdi.

UNICEF İcra Direktörü Henrietta Fore bu konudaki açıklamasında, “Suriye’deki çocuklar ve aileler son on yılda çok fazla acı çekti ve hala sonu görünmüyor” ifadesini kullandı.

UNICEF Direktörü Fore açıklamasında ayrıca, bölgede yaşanan su kesintilerinin sivilleri güvenli olmayan suyu kullanmaya zorlayarak özellikle çocuklar için, sudan bulaşan ölümcül hastalıklara yakalanma riski taşıdığını kaydetti.

Fiore “Her hafta hızla yayılan COVID-19 salgını ailelerin hayatta kalmasını ve hatta çocukları için temel eğitim ve koruma sağlamasını zorlaştırıyor” dedi.

Çatışmaların yaşandığı bölgelerde yoksulluk ve şiddetli hava koşullarından etkilenen aileler, yakıt kıtlığı ve gıda fiyatlarının artışından derin etkilenirken, temel hizmetlerin eksikliği ve su şebekesi gibi sivil altyapının tahrip olması bu bölgedeki halkın hayatlarını daha da zorlaştırıyor.

Korkunç zorluklara rağmen, UNICEF ve insani yardım aktörleri milyonlarca çocuğu ve aileyi destekleme konusundaki çalışmalarına devam ettiğini belirten Fore şunları kaydetti:

“Ancak bunu tek başımıza yapamayız, finansmana ihtiyacımız var, daha iyi erişime ihtiyacımız var. En önemlisi, herkesin çocukları korumasına ve onları zarar görmemesine ihtiyacımız var. Suriye’deki şiddet sona ermeli”

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne (OCHA) göre, savaşın harap ettiği ülkede, yaklaşık 4,8 milyon çocuk insani yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor ve bu da 11 milyonun yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyor.

Milyonlarca çocuk okula gidemiyor

UNICEF’e göre Suriye’de, yüzde 40’ı kız olmak üzere 2 milyon 400 binden fazla çocuk okula gidemiyor. Ülkedeki her üç okuldan biri, yıkıldıkları, hasar gördükleri veya askeri amaçlarla kullanıldığı için artık kullanılamıyor.

Eğitim tesisleri ve personele saldırılardan kaçınma çağrısı

Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Muhannad Hadi; ve UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Ted Chaiban Pazar günü yaptığı açıklamada savaşan taraflara Suriye genelinde eğitim tesislerine ve personeline yönelik saldırılardan kaçınmaları çağrısında bulundular.

Hadi ve Chaiban ayrıca eğitime sürdürülebilir ve uzun vadeli finansman açığını kapatmak ve çocukları eğitime dahil etmeye yardımcı olacak eğitim programları için fon talebinde bulundular.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>