Biden’ın ABD’nin yeniden çok taraflılığı dönüş kararlarına BM’den memnuniyet açıklaması

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin 46’ncı başkanı olan Joe Biden, Washington’da düzenlenen törenle yemin ederek resmen görevine başlamasının ardından Oval Ofis’teki ilk gününde daha önce söz verdiği üzere eski Başkan Donald Trump’ın imzaladığı kararnamelerden 17’sini tersine çeviren kararnameler imzaladı. Biden’ın, Trump’ın çoğunluğu “çok taraflılık” karşıtı olan kararnamelerini yürürlükten kaldıran imzalar atması, Birleşmiş Milletler olmak üzere dünya genelinde memnuniyetle karşılandı.

Başkan Biden, Oval Ofis’teki ilk gününde, eski Başkan Trump’ın aralarında nüfusunun çoğunluğu Müslüman bazı ülkelerden gelenlere vize yasağı, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne ve Paris İklim Anlaşması’ndan çekilmesi gibi kararlar olmak üzere 17 kararı geri alan yeni kararnamelere imza attı.

Biden’ın imzaladığı kararnameler arasında, Meksika sınırına örülen duvara sağlanan fonların kesilmesine yönelik de bir kararname ile birlikte, Başkan Barack Obama’nın çevresel nedenlerle Kasım 2015’te reddettiği ancak Trump’ın onayladığı Keystone XL petrol boru hattı projesinin iptaline ilişkin bir kararname de yer aldı.

Biden ilk gün ayrıca, federal bina ve yerleşkelerde COVID-19 nedeniyle maske takılmasının zorunlu olmasını içeren bir kararnameye de imza attı.

Trump’tan Biden’a “cömert mektup”

Biden Trump’ın kendisine bıraklığı mektupla ilgili açıklamasında, “çok cömert” bir mektup olduğunu ancak içeriğini paylaşmayacağını bildirdi.

BM Genel Sekreteri memnuniyetle karşıladı

BM Genel Sekreteri Guterres, Biden’in ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) 2016’da yürürlüğe giren Paris İklim Anlaşmasına yeniden katılma kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladığını bildirdi.

Guterres bu konuda yaptığı yazılı açıklamasında, ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadelede 2050 yılına kadar sıfır karbon salımı hedefine ulaşılmasındaki küresel çabalarını bir an önce hızlandırmasını beklediğini ifade etti.

Açıklamasında, iklim krizinin üstesinden gelmek için Biden yönetimi ve diğer liderlerle birlikte çalışacağını da belirten Guterres, Covid-19’a karşı koordineli mücadele için DSÖ’nün desteklenmesinin kritik olduğunun altını çizdi.

Yabancı liderle ilk telefon görüşmesi Trudeau’yla olacak

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği ilk basın brifinginde yaptığı açıklamada, Biden’ın ilk yabancı liderlerle ilk telefonu görüşmesini cuma günü Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile yapacağını bildirdi.

Kabinenin ilk onay alan ismi CIA Başkanı Haines

ABD Senatosu, Biden’ın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) başkanlığı adayı Avril Haines’in görevini 10’a karşı 84 oyla onayladı. Daha önce ABD tarihinde CIA Başkan Yardımcılığı yapan ilk kadın olan Haines bu kararla, bu göreve getirilen ilk kadın ünvanı kazandı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.