ABD’de Başkanlık “devir-teslim” alarmı

ABD’de Trump taraftarı silahlı sağcı gruplar, daha önce görülmemiş yoğun güvenlik tedbirlerinin alındığı Washington yerine, eyalet başkentlerinde toplandı.

Ülke genelinde cezaevlerinde tecrit uygulamasına geçildi.

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – 3 Kasım 2020’deki ABD Başkanlık seçimlerinde ülkenin 46. Başkanı olarak seçilen Joe Biden’ın, yemin ederek, görevi Başkan Donald Trump’tan devralması öncesinde, başta Washington’da olmak üzere ülke genelinde en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alındı. Washington’da eylem yapamayan Trump taraftarı aşırı sağcı silahlı gruplar sokağa çıktı.

Trump taraftarı aşırı sağcı gruplar, başkent Washington’da 6 Ocak’taki 3 Kasım seçim sonuçlarının onaylandığı Kongre oturumu sırasında düzenledikleri kanlı Kongre binası baskını sonucunda Washington’da alınan aşırı güvenlik tedbirlerinin ardından, pazar günü Ohio, Texas, Oregon ve Michigan başta olmak üzere 20’den fazla eyalette valilik binaları etrafında silahlı şekilde topladılar.

Daha önce görülmemiş derecede güvenlik tedbirlerinin alındığı ve bugünlerde büyük bir sessizliğin hakim olduğu başkentte polis memuru kılığına girdiği belirtilen bir kadın gözaltına alındı.

Bir yıl önce büyük bir silah hakları protestosunun yapıldığı Virginia’nın başkenti Richmond’ta da güvelik birimleri olası olayların tekrarı ihtimali üzerine yeniden alarma geçti.

20 Ocak’taki yemin töreni öncesinde 20 binden fazla askerin konuşlandırıldığı ve büyük bir sessizliğin hakim olduğu başkent Washington DC’daki alarm durumunun en az Biden’ın görevi teslim alamasına kadar devam etmesi bekleniyor.

Ülke genelinde cezaevlerinde geçici tecrit

Bu arada, ABD genelinde federal cezaevlerinde geçici tecrit uygulaması başlattıldı.

ABD Federal Cezaevleri Bürosu (BOP) bugün yaptığı duyuruda,”Ülke çapında meydana gelen güncel olaylar ışığında” ifadesini kullanarak, ABD’deki bütün bağlı federal cezaevlerinin geçici olarak tecrit altına alındığını bildirdi.

BOP yetkilileri, ülke genlindeki tecrit kararın alınmasını gerektiren ellerinde herhangi bir bilginin olmadığını, cezaevlerinde meydana gelen herhangi bir olaydan da kaynaklanmadığını belirtti.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.