Başkent Washington’da kritik hafta

WASHINGTON DC (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar- Başkan Trump’ın da katılarak bir konuşma yaptığı 6 Ocak’taki miting ve yürüşün ABD Kongre’sine tarihi bir kanlı baskınla sonuçlanmasından sonra Başkent Washington’da sular durulmuyor.

Başkan Trump’ın 5 kişinin hayatını kaybettiği olaylar sonrası geç de olsa, göstericilere eve dönün ve şiddete karışanlara bedel ödeyecekler açıklamasına rağmen hala özür dilememesine ve hayatını kaybeden polis için Federal binalarda bayrakların yarıya indirilmemesine tepkiler artarak devam ediyor.

6 bin 200 Ulusal Muhafız gücünün bu ay içinde Başkentte görev yapacağı beklenirken, Kongre Polis Şefi de istifa etti. Bilhassa Kongre’de güvenlik zaafiyetinin yaşanmasından dolayı olayların bir sorumlusunun da Kongre’de yeterli tedbirleri alamayan polisler olduğunu belirtiliyor.

Yarın, ABD Temsilciler Meclisi toplanarak, olaylardan sorumlu Başkan Trump’ın olduğuna dair bir tasarı sunarak, azil işlem sürecini başlatacak. 13 Ocak Çarşamba günü oylamanın olması beklenirken, Cumhuriyetçiler hem Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye hemde Seçilmiş Başkan Joe Biden’a mesaj yollayarak, “Azil sürecini” durdurun dedi. Neden olarak Başkan Trump’ın ikinci kez Temsilciler Meclisi’nde azil edilmesi durumunda, sonucun Trump göstericilerini tekrar kışkırtıcağı endişesi olduğu belirtiliyor. Kongre’ye basan göstericilerden 82 kişi tutuklanırken, federal güçlerin kimlik tespiti yaparak tutuklamaların devamı geleceği bekleniyor.

Washington da konuşulan dört senaryo:

-Kongrede Azil İşlemi: Temsilciler Meclisi bu hafta bir girişimle Başkan Trump’ın azledilmesi oylayacak. Ancak Senato’da geçmesi zor görünüyor zira Cumhuriyetçiler, Demokratlara destek vermeceği belirtiliyor. Trump’ın azledilmesi için 3’te 2 çoğunluk lazım. Diğer bir öneride Kongre Üyelerinden James Clyburn’dan geldi. Temsilciler Meclisi’nde azil edilip, Biden göreve geldikten ve Senatonun Demokratlara çoğunluk geçtiği zaman azil işleminin sembolik olarak yapılabileceğini belirtti.

-Anayasa 25. Madde: Anayasa’nın 25. Maddesi, ABD başkanının kabinesine ya da Kongre’ye başkanın görevini yerine getirmediği durumlarda müdahale etme yetkisi tanıyor. Söz konusu madde, başkan yardımcısı ve önde gelen yetkililerin başkanın görevini yerine getiremediği yönünde bildirimde bulunabileceğini belirtiyor. Bu aşamada da başkan yardımcısı görevi başkan vekili olarak devralıyor. Bu konuda, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in, kabinedeki bakanlar ile salt çoğunluk sağlayarak adım atması gerekiyor. Ancak, görevinde 9 günü kalan olan Pence’in, Trump’a yönelik karşı bir adım atması beklenmiyor.

Af Konusu: Başkan Trump’ın kendini affetmesi veya istifa ederek, Başkan Yardımcısı Pence’in Başkan seçilerek, Trump’ı affetmesi de konuşulanlar arasında. Ancak bu ihtimalin de gerçekleşmesinin zor olduğu belirtiliyor.

Yemin Töreni hazırlıklıkları devam ediyor

20 Ocak’ta yapılacak 46. Başkan olarak göreve başlayacak Joe Biden yemin tören hazırlıkları devam ediyor. Hem Kongre’de hemde Beyaz Saray girişinde yapılacak törenlere çok üst düzeyde güvenlik tedbirleri alınıyor. Eski Başkanlar Başkan Obama, Bill Clinton ve George W Bush’un da katılacağı açıklanırken, Başkan Trump programa katılmayacak. Ancak aldığımız bilgilere göre Başkan Yardımcısı Mike Pence’in yemin törenine katılma durumu ihtimal.

Joe Biden ekibi, Kovid-19 nedeni ile katılımın kısıtlı olacağını açıklarken, ulusal büyük digital platformlarda yemin törenin naklen verileceğini açıkladı.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.