Published On: Fri, Dec 11th, 2020

Türkiye’ye yaptırımı da içeren tasarı, 3’te 2 çoğunlukla Kongre’den geçti

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Senatosu, içinde ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) çerçevesinde Rusya’dan S400 satın alınması nedeniyle Türkiye’ye yatırımları da içeren 2021’in savunma bütçe tasarısını Başkan Donald Trump’ın “veto”sunu geçersiz kılacak oy oranıyla kabul etti.

Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nde, 335 üye kabul oyu ve 78 üye ise ret oyunun kullanılmasıyla 3’te 2’nin üzerinde bir çoğunlukla kabul edilen yeni savunma bütçe tasarısının, Kongre’nin diğer kanadı Senato’daki oylamasında da 3’te 2 çoğunluk sağlandı. 740 milyar dolarlık bütçe tasarısı, 84 “evet”, 13 “hayır” oyuyla kabul edildi.

Daha önce tasarıyı veto edeceğini açıklayan Başkan Trump’ın veto hakkını kullanması durumunda tasarı Kongre’ye geri gönderilirken, buradaki oylamalarda aynı çoğunlukla kabul edilmesiyle 10 gün içinde yasallaşmış olacak.

Trump tasarıya Amerikan İç Savaşı sırasında köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan Güney eyaletlerinin “Konfederasyon” generallerinin adlarını taşıyan askeri üslerinin isimlerinin değiştirilmesine yönelik maddedeler içermesi nedeniyle karşı çıkıyordu.

Kongre’nin her iki kandında da ezici çoğunlukla kabul edilen tasarı, Başkan Trump’tan Rusya’dan satın alınan S-400’ler gerekçesiyle Türkiye’ye 30 gün içinde daha önce Rusya, Çin, Venezüela ve Küba’ya uygulanan CAATSA’nın 12 maddesinden en az beşini uygulamasını istemesi açısından Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor.

Yaptırımların içeriğiyle ilgili bugün yapılması beklenen açıklamada, Türkiye’ye karşı çok ağır yaptırımların uygulanması beklenmese de Türk savunma sanayiinin hedef alınacağı belirtililiyor.

Uygulanması beklenen maddeler arasında ABD mali kuruluşlarından kredi sağlanmasının engellenmesi ve savunma sanayiinden bazı üst düzey yöneticilerinin ABD’ye girişi ve ABD’deki ekonomik ve mali faaliyetlerinin engellenmesi de bulunuyor.

CAATSA yaptırımları şu maddelerden oluşuyor:

“Bazı kişi ve kurumlara ABD İhracat-İthalat Bankaları kredi desteği verilmemesi, ABD’nin mal ve hizmet ihracatını durdurması, ABD mali kurumlarından büyük çaplı kredi tedariğinin engellenmesi. 1 yıl içinde toplamı 10 milyon doları bulan kredilerin tedarik edilmesinin yasaklanması, Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası mali kurumlardan kredilerin bloke edilmesi, ABD hükümeti fonlarına ya da ABD’nin doğrudan iş yaptığı mali kurumlara yaptırım uygulanması, bazı kişi ve kurumlarla ABD mal ve hizmetlerine ilişkin sözleşme yapılmaması, döviz üzerinden yapılan işlemlerin yasaklanması, ABD’nin yetki alanına giren banka ödemeleri ve para transferlerinin yaptırım kapsamına alınması, bazı kişi ya da kurumların ABD’de gayrimenkul edinmesinin yasaklanması, ABD’deki kişi ve kurumların yaptırım uygulanan kişi ve kurumlarla sermaye veya borç alışverişinin ya da yatırımın yasaklanması, bazı kişi ya da kurumlarla bağlantılı kurumsal yetkililere vize yasağı ve bazı kişi ya da kurumların üst düzey görevlilerine yaptırım”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>