Published On: Thu, Dec 10th, 2020

Senato, Türkiye’ye yaptırımı da içeren savunma bütçe tasarısını oyluyor

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD’de, Türkiye’ye Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini satın almasından dolayı yaptırım uygulanmasını da içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı (NDAA), Temsiler Meclisi’nde ezici bir çoğunluğun desteğiyle kabulününün ardından Senato’ya gönderildi. Senato’da yapılacak oylamada da kabul edilmesi beklenen tasarının imza için Başkan Donald Trump’a gönderilmesi bekleniyor.

740 milyar dolarlık, içinde Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) çerçevesinde Rusya’dan S400 satın alınması nedeniyle Türkiye’ye yatırımları da içeren tasarının Senato’daki oylanması cuma günü yapılacak.

Temsilciler Meclisi’nde, 335 üye kabul oyu ve 78 üye ise ret oyunun kullanılmasıyla 3’te 2’nin üzerinde bir çoğunlukla kabul edilen tasarının Senato’daki oylamasında tasarıya 3’te 2 lehte oy verilmesi halinde, BaşkanTrump’ın veto hakkını da ortadan kalkmış olacak.

Trump, İç Savaşı sırasında köleliğin kaldırılmasına karşı çıkan Güney eyaletlerinin Konfederasyon generallerin adlarını taşıyan askeri üslerinin isimlerinin değiştirilmesine yönelik maddedeler içermesi nedeniyle, tasarının kendisine geldiğinde veto edeceğini duyurmuştu.

Başkan Trump’tan Türkiye’ye 30 gün içinde CAATSA’nın 12 maddesinden en az beşinin uygulaması istenen tasarının onaylanması halinde, Türkiye’ye karşı çok ağır yaptırımların uygulanması beklenmese de Türk savunma sanayiinin hedef alınmasıyla birlikte, ABD mali kuruluşlarından kredi sağlanmasının engellenmesi ve bazı üst düzey yöneticilere vize uygulanması da 12 madde içinde bulunuyor.

Bu arada bazı hükümet ve Türkiye karşıtları, Türk- Amerikan ikili ilişkilerini olumsuz etkileyen tasarının onaylanması sonucunda Türk ekonomisinin derinden etkileyeceği beklentisine girerken, Türk ekonomisinin olası yaptırımlardan önce de mevcut hükümetin isabetsiz ekonomi politikaları ve yersiz harcamalarından dolayı kırılgan hale geldiği biliniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>