BM’de Covid-19 Zirvesi: Pandeminin küresel zararının tersine çevrilmesi yıllar alabilir

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selcuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda başlayan Covid-19 zirvesine katılan konuşmacılar, Covid’le mücadelede “koordinasyon eksikliği”, “acil müdehale”, “ekonomik nedenlerin pandemiyle ilgili küresel mücadeleyi felce uğrattığı” ve “pandeminin küresel zararının aşıyla tersine çevrilmesinin yıllar alabileceği”ni gibi dile getirdiler.

Eylül ayında BM Genel Kurulu Başkanlığı’na getirilen Türk diplomat Volkan Bozkır’ın çabalarıyla ancak pandeminin başlamasından 9 ay sonra ancak bugün başlanan Bozkır’ın başkanlığındaki iki günlük Covid-19’la Mücadele Özel Oturumu’nun ilk günkü toplantıları sona erdi.

Zirveye 58’i devlet veya hükümet başkanı düzeyinde olmak üzere 141 konuşmacı katılıyor.

Zirve için baskı yapan Bozkır, “Dünyanın BM’den liderlik beklediğini; bunun çok taraflılık için bir test” olacağını belirtti.

Toplantıda konuşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de pandeminin verdiği küresel zararının yalnızca geliştirilen aşıyla tersine çevrilemeyeceğini belirtti ve tam iyileşmenin yıllar alabileceğini söyledi.

Türkiye’yi temsilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir konuşma yaptığı oturumda, zirveyi 120 üyeli Bağlantısızlar Hareketi adına öneren Azerbaycan adına da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev konuştu.

Aliyev konuşmasında, “Türkiye ve Rusya ateşkesin sağlamasında önemli rol oynadı” dedi.

Konuşmasında “Dünya Sağlık Örgütü’ne 10 milyon ABD doları tutarında gönüllü bağış yaptık. Azerbaycan bugüne kadar 30’dan fazla ülkeye insani ve mali yardım sağladı” ifadelerini kullanan Aliyev, Ermenistan’ın müzakere sürecini kasten mahvettiğini belirterek,
Azerbaycan’ın salgın sırasında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in inisiyatifini küresel çapta desteklediğini söyledi.

Aliyev konuşmasında şunları kaydetti:

“Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Rusya Devlet Başkanı ve Ermenistan Başbakanı arasında imzalanan üçlü bildiri 10 Kasım’da imzalanarak diğer işgal altındaki toprakların da kurtuluşu sağlandı. Türkiye ve Rusya, ortak gözlem merkezi aracılığıyla ateşkesin sağlamasında önemli rol oynadı. Böylece Azerbaycan-Ermenistan Dağlık Karabağ sorunu askeri-siyasi yolla çözüldü. Uluslararası hukuka uyulmaması durumunda Güvenlik Konseyi kararlarının zorla uygulanmasını sağlamak kaçınılmazdı. Ermenistan, özel oturum düzenleme girişimine karşı çıkan tek ülkeydi. Özel oturumun salgına karşı küresel mücadeleye katkıda bulunacağına ve bizi ortak hedeflerimiz etrafında birleştireceğine inanıyorum”

Forumun konuşmacıları arasında Almanya Başbakanı Angela Merkel, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da yer alırken, Çin, Rusya ve ABD bir kademe düşük bir seviyede toplantıya katıldılar.

Çin, aşının klinik denemelerini hızlandırdı

Oturumunda Çin’in temsil eden Dışişleri Bakanı Wang Yi geliştirdikleri aşının “3. aşama” klinik denemelerini hızlandırdıklarını ve hazır olduğunda aşının küresel bir kamu malı olarak gelişmekte olan ülkelere de verileceğini söyledi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.