Published On: Mon, Nov 23rd, 2020

Nehtanyahu’dan Suudi Arabistan’a tarihi gizli ziyaret iddiası

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – İsrail Başbakan Netanyahu’nun Suudi Arabistan’a gizli bir seyahat gerçekleştirdiği, burada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Suudi Arabistan Velihat Prensi Muhammed Bin Selman ile görüştüğü bildirildi.

İsrail medyasında yer alan haberlere göre Netanyahu, Mossad Başkanı Yossi Cohen ile birlikte Suudi Arabistan’ın Neom kentine gizli bir uçuş gerçekleştirdi.

FlightRadar24.com web sitesinden alınan verilere göre uçuşta Netanyahu’yu taşıdığı tahmin edilen uçak Suudi Arabistan’ın Kızıldeniz kıyısındaki Neom kentine indi.

ABD Dışişleir Bakanı Pompeo, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman ile Neom kentinde bir araya gelirken, görüşmede, ilişkilerin güçlendirilmesi ve Ortadoğu bölgesindeki gelişmelerin ele alındığı bildirilmişti.

Bu arada, Bahreyn, Sudan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail ile ilişkilerini normalleştirmek için Trump yönetimi altında anlaşmalar yaparken, Suudi Arabistan alaşmaya içim mesafeli yaklaşmıştı.

Başkan Donald Trump’ın damadı ve kıdemli danışmanı Jared Kushner’in Riyad’da Prens Muhammed ile görüşmesinden bir gün sonra duyurulan bir kararla, krallık Suudi Arabistan hava sahasını, İsrail’den BAE’ye uçuşları için kullanılmasını onayladığı açıklanmıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>