ABD’deki cesur Türklerin siyasi başarısı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – ABD’deki Türk-Amerikan toplumu üyelerinden mimar Tayfun Selen, New Jersey Morris Bölgesi İdare Kurulu üyeliğine bugüne kadarki en yüksek oyu alarak yeniden seçilirken, iş kadını Derya Taşkın, ABD Başkanlık seçimlerinde Joe Biden’ın kazandığı 306 kişilik Demokrat Partinin Seçici Kurulu’nda yer alarak, ABD Başkanını seçecek delegelerden biri olma başarısını gösterdi.

Türk-Amerikan toplumu üyeleri arasında göçmenlik psikolojisini aşarak siyasi cesaret gösteren ender isimlerden olan ve geçtiğimiz yıllarda ilk Türk Belediye Başkanı seçilmeyi başaran Tayfun Selen, son seçimlerde Demokrat rakibini 14 Kasım itibarı ile 139 bin 199’a karşı 127 bin 738 oyla mağlup ederek bu görevine 3 seneliğine seçildi.

Tayfun Selen, New Jersey.

Geçmiş dönem New Jersey eyaleti Valisi ve ABD Başkan adaylarından Chris Christie’de geçmişte aynı kurulun üyeliğini yapmıştı. Morris Bölgesi (County Commışsıöners’ Office) irili ufaklı 39 belediyeden oluşuyor. Kurul 315 million dolarlık bir bütçeyi direk ve yaklaşık $100 milyon dolarlık bir bütçeyi kendisine bağlı olan kurumlar vasıtasıyla dolaylı olarak yönetmekte. Kurulun yönetimi altında 448 km yol, 1000 tane irili ufaklı köprü, 300,000 metrekare kapalı alan binalar, 20,000 dönüm park ve bahçeler, emniyet müdürlüğü, meslek yüksek okulları, onlarca bakımevi, cezaevi, kütüphaneler, spor salonları, şu ve kanalizasyon arıtma tesisleri bulunmakta. Morris Bölgesi aynı zamanda başta ilaç şirketleri olmak üzere dünyanın birçok dev şirketine ev sahipliği yapmaktadır. Morris County 1,250 kilometre kare alana yayılmış olup 500,000 nüfusu bulunmaktadır.

Joe Biden ve Derya Taşkın, New Jersey.

Derya Taşkın, 306 delege içine girdi

Daha önce Paterson Belediye Başkan Yardımcılığı yapan ve New Jersey Eyaletinde Demokrat Parti içinde aktif çalışan genç iş kadını Derya Taşkın, ABD Başkanlık Seçimlerinde, Joe Biden’ın kazandığı Demokrat Partinin Seçici Kurulunda Başkanı seçecek 306 delege arasına seçildi.

New Jersey delegesi içinde 14 Aralıkta oyunu kullanacak olan Derya Taşkın’nın delege seçilmesi ABD tarihinde Türk olarak ilk olduğu belirtildi.

Kazanan diğer Türk-Amerikalılar

Bu yıl içinde ABD’deki Türk toplumuna üye 13 kişi farklı kademelerde kamu görevleri için yarıştı ve  4’ü yarışta kazanmayı başardı.

Tayfun Selen dışında, Ayça Sawa, 1 milyar 200 milyon dolarlık bütçesi olan Milwaukee kentinin Mali Denetçisi görevine seçildi

Ayça Sawa, Milwaukee, Wisconsin.

Leah Ersoylu, Türk asıllı ABD’li Sarp Ersoylu’nun eşi olan Leah  California eyaletinde Orange ilçesindeki Newport Mesa Entegre Okul Bölgesi’nin mütevelli heyeti üyeliğine seçildi.

Bu arada, Türk asıllı Amerikalı Yelda Bartlett’in eşi olan Ben Bartlett, Kaliforniya eyaletinde Berkeley kentinin belediye meclisi üyeliğine yeniden seçildi.

Ülke genelindeki seçimlerde, Türk toplum üyelerinden Aylın Açıkalın John Alpay, Onur Aruğaslan, Alp Başaran, Zarına Kızıloğlu, Ajlan Kurdoğlu, Sezin Palmer, Ceylan Rowe ve Cenk Uygur kazanmaları için gerekli oyu alamadılar.

Turkish Journal olarak başarılı olan ve seçilen temsilcileri kutlarken, seçimde kaybeden temsilcilere cesaretleri ve emekleri için teşekkür ederek, gelecek seçimlerde başarı diliyoruz.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>